Počasí u nás bude v nevýrazném tlakovém poli

Počasí u nás bude v nevýrazném tlakovém poli
08.02.2018
Pro hory je to určitě dobrá zpráva, protože nejbližší dny budou ve znamení klidného a stabilního počasí s mrazy, v noci i výraznějšími

Počasí u nás i v následujících dnech bude částečně ovlivňovat Sibiřská výše. Nebude to však znamenat extrémní mrazy, protože Sibiřská výše se bude nacházet poměrně daleko od střední Evropy. Bude to však stačit k tomu, aby byl Atlantický oceán potlačen. Naše území bude v nevýrazném tlakovém poli, takže nečekejme žádné srážky a teploty budou v noci pod nulou a přes den lehce nad nulou.  Při vyjasnění a na sněhové pokrývce mohou teploty v noci klesnout až k -10 °C. Obecně je potřeba počítat s tím, že výrazně chladněji bude na SV. Tam totiž proniká přízemní ledový vzduch z Polska. Díky vysoké sněhové pokrývce, která místy dosahuje i kolem10 cm, se v této oblasti mohou vyskytovat ledové dny. Maximální teplota v této oblasti nepřekročí bod mrazu.  Na ostatním území se teploty v nižších polohách budou pohybovat spíše nad nulou a nejteplejším místem bude Polabí, kde teploty o víkendu mohou vyšplhat až k 5 °C.

V sobotu budou minimální teploty na Moravě pod bodem mrazu

Obr 1. Na SV bude v sobotu výrazně chladněji

Zdroj: chmi.cz

8. únor 2018 a v Ostravě je slabý poprašek sněhu, zřejmě z části i průmyslového sněhu

Obr 2. V Ostravě leží až 10 cm sněhu

Zdroj: chmi.cz

Stanice Českého hydrometeorologického ústavu v Praze Libuši

Obr. 3 V Praze po sněhu ani památka

Zdroj: chmi.cz

První náznak změny by mohl přijít na počátku příštího týdne, kdy se do Evropy bude snažit prokousat frontální systém. V tuto chvíli to vypadá, že by se mu to ani nemuselo podařit, že Sibiřská výše bude blokovat frontální systémy od západu. Díky výrazně kladné Severoatlantické oscilaci to však říci s určitostí nemůžeme.

Pro hory je to určitě dobrá zpráva, protože nejbližší dny budou ve znamení klidného a stabilního počasí s mrazy, v noci i výraznějšími. Pokud některá střediska nemají dostatek přírodního sněhu, tak mohou zasněžovat uměle.  

Autor: TD

frame-scrollup