Počasí tento týden několikrát změní svou tvář

Počasí tento týden několikrát změní svou tvář
27.02.2017
Tento týden bude z hlediska počasí velmi zajímavý, protože hned několikrát se nad námi vymění vzduchové hmoty.

Tento týden bude z hlediska počasí velmi zajímavý, protože hned několikrát se nad námi vymění vzduchové hmoty. Po dlouhé době se nad střední Evropou nebude udržovat mohutná tlaková výše a naopak přes naše území budou přecházet jednotlivé frontální systémy.  Dnes a zítra ještě i na Moravě by mohly teploty vystoupit v teplém sektoru až k 15 °C. Již zítra však od jihozápadu bude postupovat studená fronta. Zejména v jihozápadních Čechách by se ojediněle mohly vytvořit slabší bouřky a ke slovu se dostane opět silnější nárazovitý vítr. Více srážek by se v průběhu zítřejšího dne mělo vyskytovat v Čechách. Na Moravě by měl být frontální systém o něco slabší.

Předpověď možnosti výskytu bouřek nad západní evropou 28. února 2017

Obr. 1 Předpověď nebezpečných jevů na úterý 28. února

Zdroj: estofex.org

Na studené frontě se bude na horách velmi rychle ochlazovat a srážky by postupně měly přecházet od 800 m n. m. ve sněhové. V nížinách ochlazení nebude tak citelné. Ve středu by se maximální denní teploty měly pohybovat mezi 5 až 9 °C. Ze středy na čtvrtek však přes naše území bude postupovat výraznější teplá fronta. Pokud se před ní vyjasní, tak by zejména na Moravě mohly teploty spadnout lehce pod nulu. Následná teplá fronta by mohla přechodně přinést sněžení i do nižších poloh.

Předpověď srážek a zejména sněžení na 27. února 2017

Obr. 2 Přechod teplé fronty dle modelu Aladin na čtvrteční ráno

Zdroj: chmi.cz

Za teplou frontou se však bude velmi citelně oteplovat, protože proudění se ze západního až severozápadního změní na jižní až jihovýchodní. Teploty by tak o víkendu opět měly rychle letět vzhůru a mohly by se opět dost až k 15 °C.  Počasí bude tedy tento týden velmi náročné na naše šatníky. Situace bude velmi dynamická a jednotlivé předpovědi se budou každým dnem upřesňovat.

Předpověď rychlosti větru nad střední evropou 9. března 2017

Obr. 3 Jižní proudění na konci příštího týden opět přivede do střední teplý vzduch

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup