Počasí se v Česku začne vyrovnávat

Počasí se v Česku začne vyrovnávat
19.07.2018
Další stabilizace počasí nás čeká příští týden, kdy by se nad Evropou měl zvyšovat tlak a bude se dál oteplovat.

Mohutná tlaková níže, která má v tuto chvíli střed nad východní Evropou se postupně vyplňuje a to znamená, že brzo přestane mít vliv na počasí v České republice. Spíše bychom měli říci a Moravě, protože v Čechách se projevila jen přechodnou zvětšenou oblačností. Naopak na Moravě a to zejména v té východní, se vyskytly velmi intenzivní srážky. Nejvíce srážek za 48 hodin spadlo v Beskydech, kde Lysá hora naměřila kolem 150 mm, ale jak ukazuje přiložený snímek, na některých místech to bylo až k 200 mm. Jen díky předchozímu suchu nedošlo ke katastrofálním povodním, protože půda nebyla dostatečně nasycená. V tuto chvíli je však povodí Odry velmi nasyceno a další srážky by situaci mohly zhoršit. Aktuálně to však vypadá, že výraznější srážky se vyskytnou už jen místy v nočních hodinách a během zítřejšího dne se situace bude dále stabilizovat. Jednalo se především o návětrné srážky, takže velké množství vody spadlo i v severních Jeseníkách, ale dokonce i v Krkonoších. Srážkové úhrny v nížinách se pohybovaly kolem 10 až 20 mm.

Obr. Sumace srážek za 48 hodin na území České republiky

Zdroj: infomet.cz

Již od soboty se celé naše území dostane do nevýrazného tlakového pole a letní, místy i tropické teploty opět ovládnou většinu našeho území. Na obloze bude převládat zmenšená oblačnost, zejména na jihu se odpoledne mohou objevovat přeháňky nebo bouřky.

Další stabilizace počasí nás čeká příští týden, kdy by se nad Evropou měl zvyšovat tlak a bude se dál oteplovat. Podle dnešních odhadů to vypadá, že maximální teploty se příští týden budou pohybovat mezi 28 až 32 °C. Na konci příštího týdne se možná objeví první "super-tropické“ dny s maximálními teplotami kolem 35 °C, které budou doprovázeny tropickými noci. Vše bude záležet, kde se nakonec usadí tlaková výše a kam se horký vzduch nakonec dostane. Je však velmi pravděpodobné, že vrchol léta máme stále před sebou.

 

Autor: TD

frame-scrollup