Počasí nepřeje sezónním službám
Jistě každý z nás má ještě v živé paměti letošní zimu, která se zařadila mezi pět nejteplejších v historii. Nejvíce tato zima potrápila vlekaře, kteří provozují zimní střediska. Ti nemohli letos použít ani svou největší zbraň, technické zasněžování. Mnoho vlekařů prohlásilo, že pokud se taková zima bude opakovat i příští sezónu, tak to pro ně bude likvidační. Možná většina z nich přemýšlela, že zavře své zimní střediska a otevře se ji raději někde koupaliště, vždyť se otepluje a mít bazén pro veřejnost by mohla být velká výzva. Toto uvažování podtrhla i loňská letní sezóna, kdy bylo v průměru 70 koupacích dnů. Navíc se vyskytovaly i teploty extrémní, kdy šli k vodě i ti lidé, kteří normálně na bazény chodit nemusejí. V loňské letní sezóně si tedy provozovatelé přišli na své.
Letos je tomu však přesně opačně. Dnů, kdy se maximální teplota pohybuje nad 25 °C je sice hodně, ale zejména v červnu a červenci se velmi často tvořily v odpoledních hodinách bouřky, které samozřejmě koupání překazily. Extrémní teploty nad 35 °C, které se v kruhu meteorologů začínají nazývat supertropické dny, se vyskytly jen výjimečně a to především na Moravě. Jednalo se o dva nebo o tři dny. Loni takových dnů bylo na většině území kolem 10. Provozovatelé koupališť se letos musejí spokojit s výrazně nižší návštěvou, než tomu bylo v loňském roce.
A kdo na tomto počasí vydělává?
Vždy se říká, že když někdo tratí, tak druhý vydělává. Platí to i v tomto případě. Teplá zima letos nezavřela některé hrady a zámky. Tyto památky se tak mohly navštěvovat i v průběhu zimních měsíců. Stále spoustu Čechů tráví letní dovolenou v České republice. Letos však počasí znemožňovalo lidem válet se u vody, tak daleko častěji navštěvují památky.
Na své si letos určitě přijdou i horalové či cyklisté, kterým mírné počasí vyhovuje.
Autor: TD