Počasí nad střední Evropou se stabilizuje

Počasí nad střední Evropou se stabilizuje
04.10.2018
Ve střední Evropě tak začne pravý podzimní klid.

Počasí nad střední Evropou se následujících dnech bude postupně stabilizovat. Jednotlivé tlakové výše se budou udržovat nad střední a východní Evropou a to bude znamenat, že k nám bude proudit jen teplý vzduch od jihu až jihozápadu. Dynamické počasí bude nad Atlantickém oceánem, kde se budou vyskytovat i hurikány, které se stále v teplém Atlantickém oceánu tvoří.

Ve střední Evropě tak začne pravý podzimní klid. Ještě včera se na východě Slovenska objevila supercelání bouře, která vyprodukovala i tornáda. Podle posledních informací bylo poničeno kolem 50 domů a škody jsou opravdu velké.

V Dubrovníku se zase vyskytly přívalové srážky a během tří hodin tam spadlo více srážek, než kolik spadlo za devět měsíců. Ve Středomoří může bouřkové počasí stále pokračovat klidně až do poloviny listopadu.

Naopak ve střední Evropě už bude vzduchová hmota stabilní a ke slovu se naopak začnou hlásit inverze.

První inverzní situace s nízkou oblačností se rýsuje na neděli. Bude to takový test, jak se letos této oblačnosti nad střední Evropou bude dařit. Bude to alfa a omega toho, jaký bude scénář letošního října.

Obr. V hladině 850 hpa nás čekají nadprůměrné teploty, vytvoří se inverze?

Zdroj: wetterzentrale.de

V případě, že se inverzní oblačnost zabydlí v českých nížinách, tak maximální teploty se budou pohybovat jen kolem 15 °C. V případě, že se nízká oblačnost se bude rozpouštět, tak se můžeme těšit na teploty i kolem 22 °C.

Velmi vysokých teplot se však dočkáme už tuto sobotu. Od jihu bude foukat poměrně čerstvý vítr, takže tento den nebude nízká oblačnost žádnou šanci. Denní teploty by se měly pohybovat mezi 19 až 23 °C.

 

Autor: TD

 

 

frame-scrollup