Počasí na Vánoce - výhled

Počasí na Vánoce - výhled
16.12.2015
Sibiřská tlaková výše letos není vůbec vyvinuta a Atlantický oceán produkuje jednu tlakovou níži za druhou. Nad jižní a jihovýchodní Evropou panuje statická tlaková výše, takže změna je v tuto chvíli velmi nepravděpodobná.

Vánoce se vždy konaly a budou konat i bez ohledu na to, jaké bude počasí. I přesto se každým rokem meteorologům kladou neustále ty stejné otázky. Jaké počasí bude na Vánoce? Pokud se na tuto otázku zeptáte v listopadu a někdo vám odpoví, tak to není meteorologická odpověď ale spíše sázkařský tip nebo věštění z křišťálové koule. O tom svědčí například hlavní článek ze dne 28. listopadu z portálu novinky.cz „Česko se může dočkat Vánoc na sněhu, mráz bude“. V tomto článku se psalo, že na Vánoce se maximální teploty budou pohybovat kolem 0 °C a přes noc budou teploty pod nulou. Teď je však téměř jasné, že realita bude na většině našeho území úplně jinde.

Předpověď na Vánoce (24. 12. – 26. 12. 2015) nebo spíše výhled počasí vypadá letos hodně jednoznačně. Jsou roky, kdy ještě pár dní před Vánoci není jasné, jak se bude počasí vyvíjet. Například v roce 2012 se o Českou republiku ucházely dvě vzduchové hmoty. Teplá a vlhká hmota z Atlantiku a suchá a mrazivá ze Sibiře. Předpovědi se v tuto dobu lišily i 20 °C. Jednou modely naznačovaly maximální denní teploty kolem +10 °C, jindy zase arktické dny s teplotami kolem -10 °C. To však není případ letošních Vánoc.

Sibiřská tlaková výše letos není vůbec vyvinuta a Atlantický oceán produkuje jednu tlakovou níži za druhou. Nad jižní a jihovýchodní Evropou panuje statická tlaková výše, takže změna je v tuto chvíli velmi nepravděpodobná.

Hlavní mezinárodní modely GFS a ECMWF v podstatě vylučují Vánoce na sněhu.  ECMWF zcela a GFS má jedinou pertubaci, kdy by mohl napadnout poprašek 26. 12. 2015 a pouze na Moravě. Model GFS má těchto petrubací 20, takže vyjádřeno procenty je méně než 5% šance, že Vánoce budou letos na sněhu.

Teplota o Vánocích roku 2016 v Evropě podle meteorologického modelu

Předpověď teploty ve 2 metrech 26. 12. 2015 ve 13:00

Zdroj: meteociel.fr

Přes Vánoce roku 2015 moc sněhu padat nebude

Předpověď srážek 26.12. v 1:00 

Zdroj: meteociel.fr

Předpověď počasí pro Vánoce 2015 vypadá zatím velmi nevyzpytatelně

Meteogram ENS ECM (rozpětí teplot na Vánoce je mezi 4 až 12 °C)

Zdroj: ECMWF.int

Autor: TD

frame-scrollup