Počasí jako v tropech

Počasí jako v tropech
25.07.2016
Tento týden nás čeká počasí, které je podobné tomu v tropech.

Léto ve střední Evropě přechází opět do další fáze. Máme za sebou chladné epizody, horké vlny i deštivé dny. Tento týden nás čeká počasí, které je podobné tomu v tropech. Tlakové pole nad střední Evropou je pasivní, to znamená, že proudění vzduchu je minimální. V meteorologii se tomuto stavu říká nevýrazné tlakové pole. Zároveň se k nám však dostal teplý vzduchu ze Středomoří, který je velmi vlhký. V následujících dnech nás tak čeká spíše teplé, ale vlhké počasí. Již dnes jsou rosné body velmi vysoké, protože se pohybují kolem 18 až 19 °C. Pokud se vám zdá, že je vzduch těžký a nedýchatelný, tak právě takto vysoký rosný bod za tento pocit může.

V teplé a vlhké vzduchové hmotě se dnes, zítra a ve středu bude dařit bouřkám, které však díky velmi slabému proudění budou jen zvolna postupovat. Hlavním nebezpečím těchto bouřek jsou přívalové srážky. Za hodinu může lokálně spadnout až 40 mm srážek. Vyloučen není ani silný nárazový vítr. Bouřky se budou vyskytovat zejména v odpoledních a večerních hodinách, kdy budou dosahovány nejvyšší teploty. Ty se budou nejčastěji pohybovat mezi 25 až 30 °C. V noci by se oblačnost měla přechodně protrhávat a na některých místech se budou tvořit mlhy. V podstatě až do čtvrtka bude relativní vlhkost velmi vysoká, takže pocit dusna bude přetrvávat. O něco lépe může být po zvlněné studené frontě, která bude přecházet právě ze středy na čtvrtek. Za ní k nám pronikne přechodně sušší vzduch.

Předpověď výskytu bouřek v příštích dnech

Obr. 1 Předpoklad bouřek nad Evropou během pondělí 25. 7. 2016

Zdroj: estofex.org

Podobné počasí, jako ve střední Evropě však panuje už i ve Středomoří. Tam do neděle převládalo jasné a velmi teplé počasí, kdy maximální teploty dosahovaly až 38 °C. V těchto dnech se tam však o něco ochladí a mohou se objevovat i bouřky.

Satelitní snímek ukazující četné bouřkové mraky ve střední Evropě

Obr. 2 Oblačnosti nad Evropou je poměrně hodně. Bílé “koláče“ značí bouřky

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup