Počasí jako na poušti
V těchto dnech se nad střední Evropou usadila tlaková výše, díky které přišlo předčasné léto. Slunce přes poledne dosahuje UV indexu kolem 5, takže už značně opaluje pokožku. Kdo nemá nějaký opálený základ, tak by na Slunci neměl být dlouho, protože se může snadněji spálit. Daleko důležitější je však síla Slunce, která je klíčová pro výrobu tepla. Máme šanci pozorovat krásný příklad toho, jak Slunce dokáže teplo vyrábět. Maximální teploty jsou dosahovány až kolem čtvrté hodiny odpolední.
V tlakové výši se pravidelně nachází velmi suchý vzduch. Na přiloženém grafu můžete vidět, že vlhkost vzduchu se občas pohybuje jen kolem 20 %. Rosný bod se dokonce včera odpoledne na mnohých místech pohyboval v záporných číslech. Takto suchý vzduch zajišťuje, že máme jasné počasí. Díky jasnému počasí se přes den přehřívá aktivní povrch a teploty se díky tomu dostávají nad letní hodnoty. Naopak po západu Slunce teplota rychle klesá a nad ránem se dostává i pod deset stupňů. Celý efekt ještě podporuje téměř bezvětří, takže přes den se horká vzduchová hmota snáze udržuje na jednom místě a naopak večer se teplo vyzařuje do volné atmosféry.
Obr. Graf meteorologických veličin ze stanice v Přerově
Zdroj: chmi.cz
Někteří z vás určitě znají k tomuto počasí přirovnání. Přesně takové počasí celý rok panuje na poušti. Například v Peru, kde se nachází poušť Atacama, je toto počasí na denním pořádku. Přes den léto a v noci zima. K tomu všemu je zde minimum srážek. Pro meteorology je to snad jediné počasí klidu. Díky suchému vzduchu se netvoří ani mlhy, ani bouřky, pracuje jen termika.
Ráz tohoto počasí u nás dnes večer naruší velmi slabá studená fronta, která však paradoxně zajisti to, že následující noc bude teplejší. Nasune se totiž přechodně oblačnost a místy bude pofukovat vítr. Tím nebude docházet k radiačnímu vyzařování tepla.
Autor: TD