Počasí jako na horské dráze

Počasí jako na horské dráze
21.02.2016
Počasí v posledních dnech je na území České republiky, jako na horské dráze. Jarní teploty jsou často střídány sněžením, na některých místech se na pár hodin vytváří sněhová pokrývka, aby pak během chvíli opět roztála.

Počasí v posledních dnech je na území České republiky, jako na horské dráze. Jarní teploty jsou často střídány sněžením, na některých místech se na pár hodin vytváří sněhová pokrývka, aby pak během chvíli opět roztála. Jedno je jasné. Pravá únorová zima se nekoná, ale období sucha je na ústupu a to je dobrá zpráva pro přírodu. Co však způsobuje teplotní výkyvy v posledních několika dnech?

1. Velmi málo ledového vzduchu nad Evropou

Letošní únor je velmi zvláštní z pohledu množství ledového vzduchu nad Evropou. Údajně je ho nejméně v historii. Ledová hmota, která by zajišťovala stabilní zimu, se nachází již několik týdnů nad severní Amerikou a nad Sibiří. To co se nachází nad Evropou, nestačí ani na výraznější noční mrazy.

Minimální teploty vzduchu nad severním polárním kruhem

Obr. 1 Přehled teplot nad severní polokouli v hladině 850 hPa

Zdroj: wetterzentrale.de

 

2. Velká akumulace teplého vzduchu v jižní a v jihovýchodní Evropě

Teplé jižní proudění, které panuje v jihovýchodní a v jižní Evropě přináší do tamní oblasti vysoké teploty, které dosahují místy až letních hodnot. V Káhiře bylo na začátku tohoto týdne naměřeno 35 °C. Takto vysoké teploty nejsou obvyklé na jaře či v létě, ale v únoru se jedná o extrémní hodnotu.

Teploty nad evropou, velmi chladný severovýchod a teplý jihozápad

Obr. 2 Přehled teplot v Evropě 21. 2. 2016 V 15:00 UTC

Zdroj: meteociel.fr

3. Díky teplu se rodí více tlakových níží

Tlakové níže pro svůj vývoj potřebují mnoho energie a ta je ukryta v teple. Právě ve Středomoří se vyvíjí nejvíce těchto níží a tvoří se zde výrazné srážkové vlny. Tyto srážkové vlny mohou postupovat až do střední Evropy.

Bělotín pod sněhem20. únor 2016 z webkamery v Bělotíně je vidět zasněžení vzdálenějších kopců

Obr. 3 a 4 Srovnání počasí během několika hodin v Bělotíně 20. 2. 2016

Zdroj: chmi.cz

 

Vše se vším vzájemně souvisí.  Pokud se naše území nachází zrovna v teplém sektoru a pronikne k nám teplejší vzduch z jihu, tak teploty stoupají k jarním hodnotám, protože jednoduše jsou vysoké teploty za humny. Pokud se však nasunou nad naše území výraznější srážky, tak díky jejich intenzitě může docházet k ochlazování na teploty kolem 0 °C a k vytváření sněhové pokrývky.  Jakmile srážky skončí, začne se díky absenci ledového vzduchu oteplovat a sníh rychle taje. Na horách jsou pak rozdíly méně výrazné.

Autor: TD

 

frame-scrollup