Po víkendových extrémech přijde tlaková výše

Po víkendových extrémech přijde tlaková výše
04.02.2019
Dnes už se od západu nasouvá tlaková výše, která zajisté vyjasnění a přes noc mráz.

Máme za sebou jeden z nejzajímavějších víkendů letošní zimy. Silný vítr, obleva, vydatné deště, lokální povodně a sněhové přívaly. To vše se v České republice vystřídalo během 48 hodin. Mohla za to tlaková níže, která postupovala ze západní Evropy a při svém postupu k východu se vyplňovala.

Nejdříve na své přední straně přinesla teplý vzduch. Během soboty k nám přišlo na pár hodin jaro. Teploty se pohybovaly kolem 10 °C, na Moravě místy až kolem 15 cm. Sníh, který ležel téměř na celé Moravě, byl díky silnému teplému větru během pár hodin pryč.  Ve vzduchu bylo cítit jaro, ptáci radostně zpívaly své jarní písně, ale…

Obr. 1 Jaro v sobotu

Zdroj: chmi.cz

Jakmile se tlaková níže dostávala nad naše území, vše se zase začalo otáčet. Přes Čechy v neděli dopoledne přešlo velmi silné sněžení. Tedy abychom byli přesnější, přes západní polovinu Čech. V Praze dokonce byla zaznamenaná bouře. Během pár hodin napadlo až 15 cm nového sněhu. Město Kladno muselo vyhlásit kalamitní stav. Na Moravě i v průběhu neděle pokračovalo teplé počasí, ale od západu se postupně ochlazovalo.

Obr. 2 Srážková sumace z výrazné srážkové vlny v Čechách

Zdroj: chmi.cz

Během nedělního odpoledne se nad Rakouskem a Maďarskem začala formovat další srážková vlna, která postupně zasáhla celou Moravu a východní Čechy. Během večera přešly dešťové srážky do sněhových a zejména na střední Moravě sněžilo velmi silně. Na některých místech napadlo 15 až 20 cm nového sněhu. Stromy pod tíhou mokrého sněhu padaly k zemi a hasiči měli pernou noc.

Obr. 3 Srážková sumace z výrazné srážkové vlny na Moravě

Zdroj: chmi.cz

Dnes už se od západu nasouvá tlaková výše, která zajisté vyjasnění a přes noc mráz.  Nad střední Evropou se tedy počasí začne uklidňovat.

frame-scrollup