Po teplých dnech se ochladí a na horách začne sněžit

Po teplých dnech se ochladí a na horách začne sněžit
12.09.2019
V mrazových kotlinách musíme počítat i s většími mrazy.

Velmi rychle se nám blíží jarní rovnodennost, která na okamžik srovná den a noc do stejných polovin. Venku však podzim ještě není, ale to se může velmi rychle změnit. Počasí bude v následujících dnech připomínat houpačku a od letních pozdravů dostaneme během jednoho týdne i ty zimní.

Jedna taková letní ochutnávka přijde v pátek a pak v neděli a v pondělí. Pak však od severu přijde studená fronta, za kterou k nám pronikne extrémně studený, na severu dokonce ledový vzduch. To během několika hodin srazí teploty a v polovině příštího týdne se budou minimální teploty pohybovat jen kolem 5 °C a pravděpodobně se objeví i přízemní mrazíky. V mrazových kotlinách musíme počítat i s většími mrazy.

A přitom ještě před pár dny to vypadalo, že nás čeká teplé září s teplotami vysoko nad 20 °C. Jen jeden model stále dokola opakoval silné ochlazení. Šance na to, že by tento jeden model vyšel, byla 5 %, ale světe div se i taková malá šance se nakonec naplní a počasí nás předčasně obleče do teplého oblečení.

Obr.1 Do střední Evropy pronikne příští týden velmi studený až ledový vzduch od severu a na horách se může vytvořit první sněhová pokrývka letošního roku

Zdroj: wetterznetrale.de

Velmi studené počasí bude pokračovat i o víkendu a k tomu se budou přidávat přeháňky, které na horách budou sněhové.

Pravděpodobně až další týden se nad střední Evropou nasune tlaková výše, začne se oteplovat, ale to už bude babí léto.

frame-scrollup