Po teplém víkendu se ochladí

Po teplém víkendu se ochladí
07.02.2019
Otázka zní, co udělá obleva se sněhem v nížinách.

Nad střední Evropou se udržuje poměrné výrazná inverze, která se projevuje zejména v nočních a v ranních hodinách. Od západu však dnes postupuje studené fronta, která zejména v Čechách tuto inverzi naruší a v nížinách se oteplí a na horách naopak ochladí. Ve východní polovině by však inverzní charakter počasí měl vydržet až do soboty, kdy začne zesilovat od jihozápadu a postupně jihu vítr, který i tam bude inverzní zvrstvení narušovat.

Největší oteplení nás čeká v neděli a z neděle na pondělí. Teploty se budou pohybovat mezi 4 až 10 °C a v noci na pondělí přes nás bude postupovat studená fronta, která se nad námi pravděpodobně zvlní, takže můžeme očekávat místy i vydatné srážky, které budou pravděpodobně dešťové, jen na horách se bude jednat o sněžení (tuto informaci však budeme upřesňovat, protože srážkové vlny jsou velmi zrádné).

Obr. 1 Nejteplejším dnem bude neděle

Zdroj: wetterzentrale.de

Za touto studenou frontou k nám však pronikne opět studený vzduch od severozápadu a postupně severu a začne všude sněžit. Během úterý a středy nás čekají sněhové přeháňky a vše nasvědčuje tomu, že v průběhu druhé poloviny příštího týdne se k nám nakonec dostane i kontinentálně vymrzlý přízemní vzduch od severovýchodu.

Obr. 2 Na začátku příštího týdne se od severozápadu, postupně od severu výrazně ochladí

Zdroj: wetterzentrale.de

Otázka zní, co udělá obleva se sněhem v nížinách. Sníh v současnosti leží téměř na celém území, ale v Čechách a ve Slezsku už během zítřejšího dne začne výrazně odtávat. Na Moravu výraznější obleva dorazí až v sobotu odpoledne.

I přesto, že má sněhová pokrývka poměrně výraznou vodní hodnotu, tak z největší pravděpodobností sníh z nížin zmizí, zůstane jen lokálně.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup