Po oblevě přijdou mrazy

Po oblevě přijdou mrazy
16.01.2019
V nížinách však sníh nebude vůbec.

Stratosférické oteplení, o kterém se již několik týdnů zmiňují meteorologické weby, se začne projevovat i ve střední Evropě. Po dlouhé době se zastaví vlhké severozápadní proudění, které přinášelo extrémní srážkové úhrny. Lysá hora se zastavila na 224 cm sněhu a vede tak o 4 cm před Labskou boudou. Na druhou stranu na konto Lysé hory se často řítí mnoho stížností, že sněhová pokrývka neodpovídá realitě. Každopádně je to oficiální údaj a ten je třeba respektovat. Nad 2 metry se ještě dostala Sněžka, která hlásí 210 cm. Velkou neznámou je však Praděd. Místní provozovatelé lyžařského střediska dávají 210 až 250 cm, zde však už sníh neměří meteorologové.

Na dlouho dobu se však tyto úhrny budou zvyšovat jen nepatrně, protože od pátku nás čeká stabilně suché a mrazivé počasí. Na horách tedy začne pravá zima a podmínky pro lyžování budou naprosto ideální. Velmi často se bude vyskytovat i jasná obloha.

V nížinách však sníh nebude vůbec. Již dnes se tam teploty pohybují kolem 5 °C a co neroztaje dnes, roztaje určitě zítra, kdy bude až 8 °C.  A tak nížiny a někde i střední polohy čekají holomrazy. Na druhou stranu, půda za celou zimu neměla možnost promrznout, takže tato fáze zimy je také potřeba. Z dnešního pohledu to vypadá, že v následujících sedmi dnech nás výrazné srážky nečekají, takže od pátku bude moci půda promrzat. Pokud na konci ledna přijdou výraznější srážky, tak se zvýší šance, že by se mohla sněhová pokrývka i v únoru udržet. Když totiž napadne sníh na nepromrzlou půdu, tak sníh taje i při záporných teplotách.

Obr. 1 Jak ukazuje graf ze stanice Přibyslav, tak teplota půdy je na leden velmi vysoká

Zdroj: chmi.cz

Autor: TD

frame-scrollup