Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno bosi

Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno bosi
25.08.2019
Poslední týden prázdnin bude i posledním týdnem s tropickými teplotami, které budou doprovázeny četnými přeháňkami a bouřkami. Se začátkem školního roku se začne citelněji ochlazovat.

Během celého týdne se nad naším územím bude udržovat nevýrazné tlakové pole s teplým a vlhkým vzduchem, teploty díky tomu porostou na tropické hodnoty a v odpoledních hodinách nás čekají četné přeháňky a bouřky.

V pondělí a v úterý bude polojasno až oblačno, místy s přeháňkami a s bouřkami, ojediněle silnými. Ranní teploty klesnou na 19 až 15 °C a denní teploty vystoupí na 27 až 31 °C. Vát bude slabý jihovýchodní vítr.

Ve středu a ve čtvrtek nadále polojasno až oblačno, během dne místy s přeháňkami a s bouřkami. Ranní teploty klesnou na 20 až 16 °C a denní teploty vystoupí na 28 až 32 °C. Vát bude mírný jižní vítr.

I v pátek a během víkendu nadále polojasno až oblačno, zejména v odpoledních hodinách místy s přeháňkami a s bouřkami. Ranní teploty klesnou zpočátku na 19 až 15 °C, postupně na 17 až 13 °C a denní teploty vystoupí zpočátku na 27 až 31 °C, postupně na 24 až 28 °C.

Výhled na první zářijový týden naznačuje oblačnou až polojasnou oblohu, místy s občasnými přeháňkami. Ranní teploty klesnou zpočátku na 17 až 13 °C, postupně na 14 až 10 °C a denní teploty vystoupí zpočátku na 23 až 27 °C. postupně na 19 až 23 °C.

Svátek Bartoloměje je v lidové meteorologii považován za přelom mezi létem a podzimem. "Od svatého Bartoloměje, slunce již tolik nehřeje". Pranostiky si všímají začátku prudkého poklesu průměrných denních teplot vzduchu, který nastává na konci srpna, vždyť už v září se na nejvyšších vrcholcích hor může vyskytnout i sněžení. 

"Bartoloměj svatý, odpoledne krátí" Slunce již nevystupuje na své pouti po obloze tak vysoko jako před měsícem a ač se nám to líbí nebo ne, noc začne mít za necelý měsíc převahu. Dny se v tomto období zkracují velmi rychle, okolo 5-ti minut za den.

"Pěkně-li o Bartoloměji, na pěkný podzim máme naději". Počasí během září a října, se vyznačuje spíše poklidnějším charakterem. Oproti létu, kdy se poměrně často vyskytují vedra, přívalové srážky, bouřky spojené se silným větrem, krupobití atd., tak právě září a říjen patří mezi měsíce klidnější, vždyť velkou část tohoto období, se často vyskytuje "babí léto".

"Sucho na Bartoloměje, mrazivé zimy naděje. Svatý Bartoloměj zavádí mraky a činí konec bouřkám. Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno bosi."

Nedá se nic dělat, léto pomalu, ale jistě končí a ještě máme před sebou několik teplých dní prázdnin, které zanedlouho skončí.

 

 

frame-scrollup