Oteplí se od severovýchodu

Oteplí se od severovýchodu
26.06.2018
V průběhu středy a čtvrtka se tedy od severovýchodu začne oteplovat.

Severovýchodní proudění.  Pokud bychom letos zjistili četnost proudění, tak nám zcela jistě severovýchodní proudění zvítězí na plné čáře. V únoru a v březnu nám tyto směry přinesly sucho a mrazivo, na jaře sucho a větrno a teď v létě přijde od severovýchodu vlhko a teplo. Již při sledování světového šampionátu ve fotbale si divák může všimnout, že většina zápasů se odehrává v tropickém počasí a občas se v průběhu zápasu objeví i bouřka. V Rusku se totiž nachází tropická vzduchová hmota, která je hodně labilní, takže se zde vyskytují bouřky nebo přeháňky a teploty se většinou pohybují kolem 30 °C. 

V Řecku se aktuálně nachází oblast nízkého tlaku vzduchu a počasí tam spíše připomíná listopad. Teploty se pohybují kolem 20 °C, v noci tam byla silná bouře, která na některých místech dokonce přerušila elektrické vedení. Oblast nízkého tlaku vzduchu se postupně začne přesouvat k severovýchodu směrem do střední Evropy a kolem této výškové tlakové níže začne nasávat teplo právě z Ruska.

Obr. Webová kamera z ostrova Zakynthos naznačuje, že počasí v Řecku není zrovna příjemné

Zdroj:webcams.com

V průběhu středy a čtvrtka se tedy od severovýchodu začne oteplovat, jakmile se k nám dostane labilnější vzduchová hmota z východního Středomoří, tak se přidají i místní bouřky.  Pravděpodobně od víkendu se teprve dostaneme pod vliv tlakové výše, která bude rozdělovat horké počasí v jihozápadní a jižní Evropě od toho chladnějšího v severní Evropě. V tuto chvíli ještě není jasné, na jaké straně se Česká republika bude nacházet. Oblast vyššího tlaku vzduchu by však měla zajistit, že oblačnosti bude spíše méně, takže Slunce bude výrazně více, než v předchozích dnech.  Na dlouhotrvající tropické teploty to však zatím nevypadá.

Autor: TD

frame-scrollup