Oteplí se a místy se přidají bouřky

Oteplí se a místy se přidají bouřky
21.05.2018
Česká republika se totiž dostane do nevýrazného tlakového pole a svou roli tak začne hrát Slunce, které bude zahřívat dopoledne pevninu, což zaručí dobrou půdu pro tvorbu bouřek.

Dnes je to přesně měsíc do začátku astronomického léta, ale letní počasí už nějakou dobu v České republice panuje a jeho síla bude stále intenzivnější. Zásoba teplého vzduchu nad jihovýchodní a východní Evropu rychle roste a v tuto chvíli se celá masa tohoto teplého vzduchu začíná přesouvat na naše území. Dnešní teploty by měly na většině území ještě zůstat pod 25 °C, ale od zítřejšího dne bude míst s letními teplotami přibývat. Zároveň však musíme počítat s tím, že začne narůstat kupovitá oblačnost a přidají se místy přeháňky a bouřky a to zejména v odpoledních hodinách.

Česká republika se totiž dostane do nevýrazného tlakového pole a svou roli tak začne hrát Slunce, které bude zahřívat dopoledne pevninu, což zaručí dobrou půdu pro tvorbu bouřek. Nejčastěji se bude jednat o orografické bouřky, tedy bouřky vázané na kopce.

Ještě před pár dny se zdálo, že již od čtvrtku do počasí u nás začne výrazně promlouvat okraj tlakové výše nad Skandinávii, ale z dnešního pohledu to vypadá spíše na nevýrazné tlakové pole s tím, že tlaková výše se bude projevovat zejména v Polsku a v severním Německu. Tím by se k nám mohl dostávat o něco vlhčí vzduch, takže by bouřek mělo být více.

Vše však nasvědčuje tomu, že oteplování bude směrem ke konci měsíce stále pozvolna pokračovat a pokud se nestane nic mimořádného, tak bychom se postupně měly dočkat i tropického počasí. Tlakové pole nad Evropou začne mít letní charakter, takže k výrobě tepla nebude nic bránit.

Obr. Meteogram  na následujících deset dnů v Praze naznačuje občas bouřky a rostoucí teploty

Zdroj: wetterzentrale.de

Stále se však najdou modely, které neustále hrozí s vpádem studenějšího vzduchu od severu. Tuto variantu měl dlouho i model GFS, ale i on v posledních výstupech otáčí do výrazně teplejší varianty.  V následujících dnech se tak můžeme těšit na klasické letní počasí, kdy zejména odpoledne budou hrozit bouřky. Jak moc mohou být tyto bouřky intenzivní, si řekneme v zítřejším článku.

Autor: TD

frame-scrollup