Ostravsko se dusí smogem

Ostravsko se dusí smogem
10.04.2013
Ostravsko trápí několikanásobně překročené limity prachu, místy až 4x

Zhoršená kvalita ovzduší se vyskytuje na Ostravsku, limitní hodnoty pro prachové částice jsou na některých měřících stanicích několikanásobně překročeny. Zhoršený stav ovzduší se vyskytuje od včerejšího odpoledne. Nejhorší situace je v Ostravě, v Havířově a jejich blízkém okolí. Hodnoty částic polétavého prachu PM10 se zde v ranních hodinách vyskytují okolo 200 µg/m³ v hodinové koncentraci a 24 hodinový klouzavý průměr se pohybuje okolo 140 µg/m³, připomeňme, že limit je 50 µg/m³. Situace v ostatních lokalitách Moravskoslezského kraje je o něco lepší, ale i tak je kvalita ovzduší špatná. Hodinové koncentrace prachových částic PM10 se na zbylých stanicích v Opavě, Studénce, Orlové a Karviné pohybují okolo 130 µg/m³ a 24 hodinové koncentrace se pohybují okolo 130 µg/m³.

Zvýšené koncentrace polétavého prachu v ovzduší jsou ve většině měst a aglomeracích, ale nikde není situace takto vážná.

Co to jsou částice PM?
Jednoduše můžeme říct, že se jedná o polétavý prach, který je pro děje v atmosféře důležitý. Bez něj by například nemohly vznikat srážky, protože tyto částice tvoří jádro každé kapky v atmosféře. Přírodní cestou se do atmosféry dostává při lesních požárech, větrem, který unáší prach, a také výbuchy sopek. Z lidské činnosti hrají nejdůležitější roli spalovací procesy ať už v průmyslu, v automobilech, nebo například při těžbě v lomech jak povrchových, tak podpovrchových. Velikost částic bývá označována jako PMx, kdy za x dosazujeme velikost částic.

Proč jsou nebezpečné?
Při dýchání se tyto částice obsažené ve vzduchu usazují v dýchacích cestách a jejich nebezpečí tkví v tom, že v atmosféře často absorbují karcinogenní sloučeniny, které se pak usazují v lidském těle a trvale poškozují plicní a kardiovaskulární systém. Což má špatný vliv na zdraví člověka a při dlouhodobém pobytu v prostředí se zvýšeným množstvím těchto částic dochází k tvorbě především chronických plicních onemocnění a může způsobit i rakovinu plic.

 

frame-scrollup