Opět se začne tvořit kupovitá oblačnost
Se západem slunce dochází k rychlému ustávání turbulentního proudění a díky radiačnímu ochlazování se dávají do pohybu vzduchové masy, které z kopců stékají do údolí. Vrstva této vzduchové masy není nijak robustní, většinou má 2 až 20 m a pohybuje se rychlostí do 5 m/s. Nad údolím se vyskytuje mírné vzestupné proudění, které se pohybuje do stran k vrcholům hřebenů hor.
Stékající studený vzduch postupuje po svazích dolů a hromadí se na dně údolí a vzniká takzvané jezero studeného vzduchu. Toto pokračuje po celou noc. Nad tímto chladným vzduchem vzniká poklička teplého vzduchu, známá jako teplotní inverze.
Ihned po východu slunce se začíná zemský povrch ohřívat a to vyvolá proudění větrů kolem svahů směrem nahoru. Tento výstupný proud se nazývá anabatický vítr a dole se pohybuje rychlostí do 1m/s, jakmile se dostane nad vrcholky hor tak tento vítr stoupá kolmo vzhůru a nad horami se začínají objevovat kumuly, méně často označované jako anabatické mraky.
V jarních měsících se tak opět dočkáme kupovité oblačnosti, ze které budou postupně vypadávat přeháňky a později se i tvořit bouřky. Se západem slunce se bude celý proces opakovat znovu. Oblačnost se postupně rozpustí a studený vzduch steče z kopců do údolí ve formě katabatického větru.