Opakující se synoptická situace

Opakující se synoptická situace
19.05.2018
Numerické modely opět dávají ve druhé polovině příštího týdne dominanci tlakové výše nad Skandinávii.

I přesto, že počasí je ve své podstatě extrémně proměnlivá veličina, tak v poslední době se často stává, že se opakují stále ty samé situace pořád dokola. Vždy záleží, do jakého módu se zrovna přepneme. Již od března je hlavním klimatickým hráčem nad Evropou rozsáhlá tlaková výše, která se neustále obnovuje přibližně na stejných místech. Její střed se samozřejmě různě mění, ale nejčastěji se nachází severně od střední Evropy. Tato poloha je však pro počasí u nás poměrně nevděčná, protože většinou přináší suché a větrné počasí. Když už to vypadalo, že se tlakové pole výrazně mění, tak numerické modely opět dávají ve druhé polovině příštího týdne dominanci tlakové výše nad Skandinávii. V březnu tato situace znamenala suché a mrazivé počasí se silným větrem. V těchto dnech už je východní Evropa výrazně prohřátá, takže tato situace nepřináší výrazné ochlazení. I tak některé modely očekávají, že se k nám dostane přechodně chladnější vzduchová hmota až z dalekého severu.

Takto postavená tlaková výše výrazně blokuje západní oceánské proudění. Jestli bude podobná situace pokračovat i v průběhu června, tak k nám bude proudit postupně horký vzduch z východní Evropy. Východní Evropa se totiž v létě značně prohřívá a ochlazení může přijít jen ze západu.  O tom, zda je východní proudění suché nebo vlhké rozhoduje pozice osy. Když je osa nakloněna více k JV, tak se často vzduch labilizuje a tvoří se alespoň přeháňky a bouřky. Severovýchodní osa však ve většině případů znamená suché a větrné počasí.

Přesně tento typ proudění předpokládá model GFS, který v úterý a ve středu čeká nad střední Evropou bouřkové a teplé počasí, ale od čtvrtka předpovídá nástup suchého a postupně i větrného počasí. 

Obr. Model GFS čeká na konci pracovního týdne agresivní severovýchodní proudění

Zdroj: wetterzentrale.de

frame-scrollup