Ojediněle napadlo přes 25 cm sněhu, zítra se vyjasní

Ojediněle napadlo přes 25 cm sněhu, zítra se vyjasní
30.11.2017
Zvláštností této situace je to, že většina sněhu napadla přes den.

Situace, která nás v tuto chvíli ovlivňuje, stále není u konce. Je však jasné, že 90% srážek už spadlo, tak se pojďme podívat na to, jak to dopadlo.

Již nějakou dobu jsme vás informovali o tom, že tato situace má potenciál odstartovat letošní zimu ve všech polohách a tak se i stalo. Na druhou stranu je nutno dodat, že se opravdu jedná zejména o Moravu a Slezsko. Čechy s níží z jihu většinou nedostávají vydatné srážky. Na druhou stranu v jižních Čechách se srážky nakonec vyskytovaly a nebyly určitě slabé.

Hned na první mapě můžete pěkně vidět, kde byly srážky nejsilnější. Jednoduše řečeno, čím blíže k hranicím se Slovenskem, tak tím více srážek.  Nejvíce srážek spadlo v Hošťálkové, ve Zlínském kraji, kde spadlo 23 mm. Projevil se tam mírný návětrný efekt. Většina srážek spadla v mokrém sněhu, takže si dovedete představit, jak to tam vypadá. Severozápadní část České republiky neměla v předchozích 24 hodinách žádné srážky.

Nejvíce srážek za poslední den spadlo v oblasti hranic se Slovenskem

Obr. Sumace srážek za 24 hodin

Zdroj: chmi.cz

Zvláštností této situace je to, že většina sněhu napadla přes den. I přesto, že teploty vzduchu se pohybovaly jen kolem nuly. Srážky byly tak silné, že se sníh lepil a vytvářel hutnou sněhovou pokrývku. Ne všude se to však dařilo. Zejména níže položené velká města sněhovou pokrývku nevytvořila. Taková situace byla například v centru Olomouce nebo v nižších polohách města Brna. Tam dokonce sněžení v odpoledních hodinách přešlo do deště.

Daleko horší situace je však na Slovensku, kde ojediněle leží i 45 cm nového mokrého sněhu. Stromy pod tíhou sněhu padají a tisíce lidí nemá elektrický proud.

Silničáři se v tuto chvíli obávají nejhoršího. Od jihozápadu se totiž oblačnost protrhává a to znamená, že teploty rychle budou padat pod nulu. Jakmile se vyjasní, tak vše okamžitě začne namrzat.  Ráno je tak velké riziko, že bude vznikat četné náledí, místy i zmrazky. Buďte na silnicích opatrní.

Autor: TD

frame-scrollup