Odpoledne se začne prudce ochlazovat, pozor na náledí.

Odpoledne se začne prudce ochlazovat, pozor na náledí.
12.12.2016
Pozor si dejte zejména v lesních úsecích, kde je vlhko a nefouká zde tolik vítr, takže voda neschne.

Přes naše území dnes přešla studená fronta, která ukončila velmi teplé počasí, které se projevilo zejména na horách. Přišlo za pět minut dvanáct. Vlekaři sice avizovali, že spustí o víkendu některé vleky, ale teploty kolem 8 °C značně tyto plány poškodily. Na webové kameře z Pece pod Sněžkou můžeme vidět, jak se za 24 hodin změnila atmosféra po přechodu dvou studených front.

Pec pod Sněžkou v neděli dopoledne a v pondělí dopoledne, napadl čerstvý sníh

Obr. 1 Snímky z webové kamery ze včerejšího a z dnešního dopoledne

Zdroj: chmi.cz

Ochlazení však dorazí i do nížin a to od severu až severovýchodu. Na dalším obrázku můžeme vidět mapu Evropy s teplotami ve dvou metech nad zemí. Velmi studený vzduch již směřuje k jihozápadu. Během dopoledne čekejme proměnlivou oblačnost a vyskytovat se budou přeháňky, které budou na horách, postupně ve vyšších polohách a odpoledne i v nížinách přecházet ve sněhové.

Průnik chladné vzduchové hmoty od severovýchodu

Obr 2. Mapa teplot ve dvou metrech z dnešní 10. hodiny dopolední

Zdroj:in-pocasi.cz

Během odpoledne se bude velmi prudce ochlazovat. Vše začne na severu a severovýchodě našeho území. Jak můžete vidět na přiloženém z meteogramu z Opavy ochlazení bude opravdu citelné.

Meteogram pro Opavu na následující dny

Obr. 3 Meteogram z Opavy

Zdroj: chmi.cz

Teploty budou klesat od odpoledne až do zítřejšího rána, kdy na některých místech můžeme naměřit i -10 °C. Obecně můžeme říci, že bude chladněji na Moravě než v Čechách. Zejména jihozápadní Čechy, budou tohoto vpádu ušetřeni, protože zároveň přes naše území bude od západu postupovat tlaková výše.

12. prosinec 2016, teplý západ a studený východ území

Obr. 4 Předpoklad teplot dnes v 19. hodin, dle modelu Aladin

Zdroj: chmi.cz

Náhlý pokles teplot může přinést na některých místech náledí. Pokud se před poklesem teplot někde vyskytne intenzivní přeháňka, tak spadlá voda či sníh okamžitě zmrzne. Pozor si dejte zejména v lesních úsecích, kde je vlhko a nefouká zde tolik vítr, takže voda neschne.

Autor: TD 

frame-scrollup