Odemykají se české řeky

Odemykají se české řeky
07.04.2018
Vodáci se mohou konečně probudit ze zimního spánku. Pomalu se odemykají české řeky, které byly před zimou symbolicky uzamčeny. Na mnohých řekách řádili nebo teprve budou řádit vodníci s obřími klíči,jenž mají požehnat letošní sezóně. A když už je tok odemčen, vzhůru rovnou na vodu.

Odemykání řek je významným rituálem pro všechny vodáky. Ačkoliv se odemykají hlavně větší toky, při projevech se nezapomíná i na malé říčky a potůčky. Většinou jsou tyto akce pod záštitou vodáckých oddílů nebo půjčoven lodí. Vstupné je pro širokou veřejnost většinou zdarma nebo s menším příspěvkem.

Řeky se odemykají většinou už dopoledne, aby byl dostatek času na samotnou plavbu. Rituál se liší řeka od řeky, ale zpravidla se vzpomíná veličenstvo vodníků Čochtan, na Sázavě se vítá tamní Dědek, Ohře má svou vílu Agaru, Bečva Bečvocha apod. Vodáci prosí jejich patrony o klidnou sezónu a schovívavost s návštěvníky jejich království. Právě na Bečvě letošní první oficiální plavbu komplikoval nízký stav vody a projížďka tak byla rekordně krátká.

Otevírání jarní Ohře členy vodáckého spolku
Zdroj: Dronte

Zatímco k odemčení stačí pár veršů nebo kratší proslov, to hlavní přichází až poté. Vodáci nasedají do svých plavidel a řeky si poprvé v sezóně sjedou. Na druhou stranu, když je jaro příznivé a koryta řek plné vody, vodáci občas plují ještě na „zamčených“ tocích. Samozřejmě jim žádný postih nehrozí.

Jedním z nejpopulárnějších je odemykání Doubravy, které probíhá tento víkend. Odemykání provází vypouštění přehrady v Pařížově, které umožní si projet obvykle nesjízdné peřeje na řece.

Doubrava na kanoi
Obr.: Odemykání Doubravy, 2017
Zdroj: Vladimír Poskočil, Youtube

Bečva – Vsetín: 24.3.
Sázava – Týnec nad Sázavou: 24.3.
Labe – Týnec nad Labem: 31. 3.
Chrudimka – Seč: 31.3.
Doubrava – Pařížov: 7. - 8.4.
Cidlina – Žehuňský rybník: 14.4.
Vltava – Vyšší Brod: 20. – 21. 4.
Ohře – Sokolov: 28.4.
Morava – Hodonín: 1.5.

frame-scrollup