Od zítřejšího dne se počasí výrazně změní

Od zítřejšího dne se počasí výrazně změní
14.05.2018
Další oteplení nás čeká pravděpodobně o víkendu, kdy se od jihu až jihovýchodu začne do střední Evropy opět dostávat tropická vzduchová hmota.

Jak jsme naznačili již v minulém týdnu, tak tento týden si od letního počasí dáme pauzu. Příroda snad dostane tolik tíženou vláhu, protože nad střední Evropou se bude roztáčet tlaková níže a to zejména ve vyšších hladinách atmosféry.

Dnešní den ještě výraznou změnu počasí vůbec nenaznačuje. Na celém území však začal zesilovat východní vítr, který místy přesahuje v nárazech i 15 m/s. Tento vítr vysušuje už tak vyprahlou půdu. 

Během zítřejšího dne bude přes naše území postupovat střed tlakové níže, který přinese výraznější srážky a to zejména do jihovýchodní poloviny území.  Je však otázkou, zda srážky budou tak výrazné, jak některé modely očekávají, protože už několikrát se v poslední době stává, že modely předpokládané množství srážek výrazně nadhodnocují.  Ty očekávají, že by mohlo během 24 hodin spadnout 0 až 10 mm, ojediněle až 15 mm. Zejména na jihovýchodě se k trvalým srážkám mohou přidat i srážky konvektivní.

Obr. 1 Sumace srážek dle modelu GFS do zítřejších 18 UTC

Zdroj: wetterzentrale.de

Na druhou stranu možností, kdy bude naše území moci získat srážky, bude více, protože přeháňky a ojediněle i bouřky se budou vyskytovat v průběhu středy, čtvrtka a pátku.  S vlhčím počasím budou souviset i nižší teploty, ty by se od zítřejšího dne měly na většině území pohybovat do 20 °C, ale při trvalých srážkách se maximální teploty budou pohybovat jen kolem 15 °C.

Další oteplení nás čeká pravděpodobně o víkendu, kdy se od jihu až jihovýchodu začne do střední Evropy opět dostávat tropická vzduchová hmota.

Celkově však situace v Evropě vypadá v následujícím týdnu poměrně nestabilně a tlakové pole bude značně rozbité. Výškové tlakové níže mohou velmi zamotávat s jednotlivými předpověďmi.

Autor: TD

frame-scrollup