Od zítra čekejme místy tropické bouřky

Od zítra čekejme místy tropické bouřky
24.07.2018
Tyto bouřky mohou být velmi nebezpečné, protože jejich pohyb bude pravděpodobně pozvolný.

Již pár dnů máme nad Českou republikou tropickou vzduchovou hmotu, která přes den vyhání až k 30 °C a v noci naopak zabraňuje výraznějšímu ochlazování. Koupaliště, rybníky i bazény na zahradách se teď velmi rychle ohřívají.

V průběhu zítřejšího dne se k nám však dostane vlhká tropická hmota, což pocit veder ještě umocní.  Na počátku všeho bude nenápadná výšková tlaková níže, která nejde vidět na klasické synoptické mapě, ale dobře ji člověk může sledovat například v oblasti tropopauzy. Zatímco dnes je v České republice stabilní prostředí, během zítřejšího dne bude labilní. To znamená, že se začnou v průběhu dne tvořit bouřky. Další dávka instabilní vzduchové hmoty se k nám dostane v průběhu čtvrtka a to od východu až jihovýchodu.

Obr. 1 Prostředí v atmosféře bude velmi labilní, tedy bude hodně energie pro tvorbu lokálních bouřek

Zdroj: wetterzentrale.de

Obr 2. Bouřkové “koláče“ již dnes můžeme vidět nad východní Evropou

Zdroj: wetterzentrale.de

Nebude se jednat o klasické bouřky, ale o tzv. tropické bouřky. Ty se vyznačují velmi vysokou kovadlinou, kdy výška mraku Cumulonimbus může stoupat až do výšky 15 km. Takto mohutné bouřkové mraky se tvoří například v Karibiku, kde tato tropická hmota má svou domovinu.

Tyto bouřky mohou být velmi nebezpečné, protože jejich pohyb bude pravděpodobně pozvolný, takže největší nebezpečí bude spočívat v přívalových srážkách. Nejvíc na pozoru by se měli mít při těchto bouřkách obyvatelé Beskyd a severních Jeseníků, kde je nasycená půda z předchozích vydatných dešťů. Dalším rizikem mohou být velké kroupy a silný vítr, který může z bouřky fouknout. 

Výjimečně může dojít i k suchým bouřkám, kdy se srážky vypaří ještě před dopadem k zemi. V takovém případě by mohly blesky být nebezpečné pro suchou krajinu, zejména v severozápadních Čechách.

 

Autor: TD

frame-scrollup