Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje

Od svatého Bartoloměje slunce již tolik nehřeje
24.08.2017
Koncem srpna si ještě užijeme letních a na mnoha místech i tropických teplot, s příchodem září a blížícího se podzimu, se teploty citelněji sníží

Svátek svého Bartoloměje je v podání pranostik často vykládán jako přelom mezi létem a podzimem, jak si už všimly generace před námi, tak okolo Bartoloměje se den už citelně krátí, což je vidět na přiložené tabulce s východy a západy slunce spolu s délkou dne. Uveďme si alespoň několik pranostik pro dnešní den: "Bartoloměj svatý, odpoledne krátí. Sucho na Bartoloměje, mrazné zimy naděje. Po Bartoloměji studený rosy, nechoďte ráno  bosi. Bartolomějské větry ovsy lámou. Den Bartoloměje jest pravidlo celého podzimku. Krásně-li o Bartoloměji, vinaři se smějí."

východ a západ slunce 25.8.2017

A jak to vypadá s výhledem počasí na přelom srpna a září? V pondělí očekáváme zpočátku oblačno až zataženo, místy s přeháňkami nebo s občasným deštěm a s bouřkami, postupně ubývání oblačnosti a srážek. Ranní teploty klesnou na 20 až 16 °C a denní teploty vystoupí na 22 až 26 °C, na jižní Moravě až na 29 °C.

V úterý a ve středu očekáváme polojasno, ranní teploty klesnou na 18 až 14 °C a denní teploty vystoupí v úterý na 24 až 28 °C a ve středu na 17 až 31 °C.

Ve čtvrtek a v pátek očekáváme oblačno až zataženo, místy s deštěm nebo s přeháňkami. Ranní teploty klesnou na 19 až 15 °C a denní teploty vystoupí ve čtvrtek na 29 až 33 °C, od západu ochlazování a v pátek na 20 až 24 °C.

Výhled na víkend naznačuje polojasno až oblačno, ojediněle s přeháňkami. Ranní teploty klesnou na 13 až 9 °C a denní teploty vystoupí na 17 až 21 °C.

frame-scrollup