Od jihozápadu přichází sněžení

Od jihozápadu přichází sněžení
09.11.2016
Do půlnoci by se srážky měly dostat do západních Čech, kde se bude jednat většinou o trvalé slabé sněžení, ale místy se může objevit i mírná intenzita

Od jihozápadu se postupně do České republiky nasouvá oblačnost, ze které bude vypadávat sněžení. Bude se jednat o první plošné sněžení, které zasáhne většinu území Čech. Vzhledem k tomu, že se aktuálně teploty pohybují pod nulou, tak je pravděpodobné, že se během noci začne na většině území Čech tvořit sněhová pokrývka. V potaz však musíme vzít i relativně teplou zem. V 5 cm a v 10 cm se teploty v nížinách pohybují kolem 3 °C. To znamená, že sníh by mohl od spodních vrstev odtávat. Záporná teplota vzduchu však může způsobit, že tající sníh bude opět přimrzávat. Je to velmi nebezpečná kombinace na silnicích i na chodnících, takže řidiči musejí dávat velký pozor.

Slabé radarové odrazy srážek jsou viditelné pouze na západě Čech

 

Obr. 1 Aktuální radarová situace 9. 11. 2016 19:50 UTC

Zdroj: chmi.cz

Do půlnoci by se srážky měly dostat do západních Čech, kde se bude jednat většinou o trvalé slabé sněžení, ale místy se může objevit i mírná intenzita. Během rána by se sněhové srážky měly dostat na většinu území Čech, kromě severovýchodních Čech. Vzhledem k tomu, že srážky budou postupovat mírně od jihozápadu, tak k ránu se sněžení dočkají i obyvatelé jihozápadní Moravy.

Začátek listopadu doprovodí na západě Čech sněžení

Obr. 2 Předpověď srážek do zítřejších 00:00 UTC

Zdroj: chmi.cz

Sněžení se bude vyskytovat zejména na západě Čech a v Čechách

Obr. 3 Předpověď srážek do zítřejších 06:00 UTC

Zdroj: chmi.cz

Zítra přes den budou srážky na většině území, ale v nižších polohách se bude oteplovat a v polohách do 400 m n. m. může sněžení přecházet ve srážky smíšené nebo dokonce i dešťové.

V nižších polohách Čech by do rána mohlo napadnout od 3 cm nového sněhu, v západních Čechách až 5 cm. Na Šumavě by se mohlo jednat až o 10 cm peřinu. Na Moravě a ve Slezsku budou srážky až během dne, takže tam bude tepleji.

 

Autor: TD

 

frame-scrollup