Ochlazení se blíží

Ochlazení se blíží
17.10.2018
Extrémně teplé počasí, které panuje téměř v celé Evropě, se blíží ke svému konci.

Extrémně teplé počasí, které panuje téměř v celé Evropě, se blíží ke svému konci. Tlaková výše pomalu slábne, čehož využívala výšková brázda nízkého tlaku vzduchu od západu, která v současné době ovlivňuje počasí na Moravě a ve Slezsku. Stále se však nad velkou částí Evropy nachází teplý vzduch, který už však začne pomalu ustupovat.

Oblast s vyšším tlakem vzduchu se bude přesouvat nad západní Evropu, takže tlakové níže se budou severní drahou snadněji dostávat k východu, takže k nám postupně začne proudit chladnější vzduch. Během příštího týdne to vypadá, že po hodně dlouhé době klesne NAO, tedy Severoatlantická oscilace. To bude znamenat oslabené přenosy z Atlantického oceánu, takže by k nám postupně měl vzduch proudit ze severu.

V Arktidě už se nějakou dobu připravuje zásoba ledového vzduchu a pokud nastane správná situace, tak se tento vzduch dostane i do střední Evropy. Vše nasvědčuje tomu, že příští týden začne na horách sněžit a do konce října se mohou sněhové vločky objevit i ve vyšších polohách.

Obr. 1 Ochlazování bude pozvolné

Zdroj: wetterzentrale.de

Konec měsíce bude tedy opět ochlazovat velmi teplé průměry, ale hlavně maximální teploty, které se nám zde nakupily. Průměrné maximální teploty pro říjen se většinou pohybují kolem 12 °C, ale v tuto chvíli je to 17 až 18 °C.

Minimální teploty jsou překvapivě v normě, ale je to dáno především z důvodu jasného počasí, které umožňuje teplu se vyzařovat. Průměrné minimální teploty se pohybují v současnost kolem 5 °C, ale tam, kde fouká vítr, to mohou být teploty i kolem 10 °C.

Od víkendu začnou klesat zejména maximální teploty, ve druhé polovině i teploty minimální. Během příštího týdne dokonce budou teploty klesat k 0°C.

Autor: TD

frame-scrollup