Ochlazení na obzoru

Ochlazení na obzoru
26.12.2015
Z dnešního pohledu je změna synoptické situace na obzoru. Ochlazení v podobě minimálně nočních mrazů by potěšilo určitě lyžaře, protože vlekaři by mohli konečně začít zasněžovat své zatím téměř zelené svahy.

Po velmi teplých Vánocích je tu přeci jen naděje na ochlazení. To by mohlo přijít od severovýchodu na přelomu roku. Situace je však značně nejistá, protože o střední Evropu budou soupeřit dva velikáni v podobě Atlantického oceánu ze západu a kontinentu od východu.

První ochlazení nepatrné a zejména na SV

V pondělí ve večerních hodinách by se měl postupně na SV stáčet vítr na severovýchodní a od úterý by se mohlo v této části České republiky ochlazovat. Teploty by se měly postupně snižovat a přidají se první noční mrazy. Nad Skandinávii by se totiž měla vytvořit tlaková výše, která přetočí kormidlo proudění z jihozápadu na severovýchod.

Předpověď nočních minimálních teplot pro další dny

Předpověď maximálních teplot ve dvou metrech 30. 12. 2015

Zdroj: wetterzentrale.de

Výrazné ochlazení na konci roku

S tím jak bude tlaková výše mohutnět v oblasti Skandinávie, by měl zesilovat příliv velmi studeného vzduchu z východu až severovýchodu. Kam až tato původem arktická hmota dorazí, není v tuto chvíli jasné. Modelové předpovědi se značně liší a neustále mění prioritu oceánu vs. pevniny. V případě, že studené východní proudění získá nad Evropou převahu, tak se můžeme na začátku nového roku dočkat i celodenních mrazů.

Předpověď nočních minimálních teplot pro Silvestrovskou noc

Předpověď maximálních teplot ve dvou metrech 1.1. 2016

Zdroj: wetterzentrale.de

Srážek zatím málo

Vzhledem k tomu, že počasí v následujících dnech se bude točit kolem tlakové výše, tak se neočekávají žádné srážky.  Situace by se mohla změnit až kolem 4. ledna 2016, kdy je šance a prostor na cyklonalitu ve Středomoří či brázdy nízkého tlaku z Atlantiku.

Je zřejmé, že pro pravé zimní počasí se sněhovou pokrývku se musí udát ještě hodně věcí a zima to nebude mít lehké. Z dnešního pohledu je však změna synoptické situace na obzoru. Ochlazení v podobě minimálně nočních mrazů by potěšilo určitě lyžaře, protože vlekaři by mohli konečně začít zasněžovat své zatím téměř zelené svahy.

Autor: TD

frame-scrollup