Ochlazení dorazí od jihovýchodu

Ochlazení dorazí od jihovýchodu
10.01.2018
Studená fronta a její srážková vlna začne postupně teplo oslabovat a během víkendu se začne ochlazovat netradičně od jihovýchodu.

Velmi teplé počasí, které celou první dekádu ledna postihlo střední Evropu dnes končí. Studená fronta a její srážková vlna začne postupně teplo oslabovat a během víkendu se začne ochlazovat netradičně od jihovýchodu.

Je to jen dokreslení paradoxů letošní zimy. Většinou se od jihovýchodu otepluje, ale teď je tomu naopak. Nad Ruskem se konečně vytvoří mohutná tlaková výše, která bude pumpovat studený ledový vzduch do východní Evropy. Střední Evropa nebude zasažena tímto ledovým vzduchem přímo, ale arktická hmota se vytočí přes jihovýchodní Evropu. Na jedné straně nás nezasáhnou silné mrazy, ale rozhodně teploty půjdou dolů.

Kolem tlakové výše nad severovýchodní evropou, k nám bude proudit studený vzduch

Obr. Kolem mohutné tlakové výše k nám o víkendu přechodně pronikne velmi studený vzduch původně z Ruska

Zdroj: wetterzentrale.de

Příliv studeného vzduchu od jihovýchodu, ale původem z Ruska vyvrcholí na našem území během pondělí, ale pak se pravděpodobně dostane ke slovu Atlantik. Proudění z Atlantického oceánu však již nebude tak teplé, jak v prosinci, protože tepelná paměť z léta je již vyčerpána. Neustálé vpády extrémně ledové hmoty z Kanady přeci jen vodu ochlazují.

Z dnešního pohledu to vypadá, že osa proudění bude více severozápadní, takže teplé sektory nemusí být tak vyvinuté. Předpověď pro příští týden tedy slibuje hodně sněhu na hory a střídání sněhových a dešťových srážek do nížin. Další vývoj pak bude záležet na aktivitě oceánu, ale na přelomu ledna a února se velmi často stává, že dochází k přechodnému útlumu, čehož by zima mohla využít. Již několikrát jsme se však letos přesvědčili, že teplo se nevzdává a zima prozatím neměla ve střední Evropě moc šancí.

Již dnes večer by na horách mělo začít sněžit, v Jeseníkách a v Orlických horách by mohlo napadnout i 15 cm nového sněhu. Od pátku by mělo na horách začít mrznout i přes den, takže zimní střediska se mohou pokusit opět zlepšit sněhové podmínky, které přes první dny v roce 2018 dostaly velmi zabrat.

Autor :TD

 

frame-scrollup