Ochlazení brzy skončí, na svazích Alp kvetou rostliny

Ochlazení brzy skončí, na svazích Alp kvetou rostliny
31.12.2015
Ochlazení, které přichází v těchto dnech, velmi brzy skončí, v Alpách je +10 °C

Výrazně teplé počasí posledních dní, bude po krátkém ochlazení v Evropě pokračovat. Za přílivem velmi teplého vzduchu do střední Evropy stojí posun tlakové níže více na jih. Místo klasické zimní situace, kdy tlaková níže je v oblasti Norska a do střední Evropy proudí studený a vlhký vzduch od severozápadu, tak se tlaková níže vyskytuje nad Velkou Británií a do Evropy tak proudí teplý a později i vlhký vzduch od západu. Což má za následek nezvykle teplé počasí. Predikce modelů pro vývoj synoptické situace počítá nadále se setrváním tlakové níže nad VB a tedy teplým počasím.

Lyžařská střediska v Alpách často předčasně ukončují zimní sezónu, která na mnoha místech ještě ani nezačala a to z důvodu, že teplota ve výšce okolo 1500 m n.m. se pohybuje ve dne okolo +10 °C a v noci klesá k +1 °C. Na svazích se tak místo lyžařů vyskytují vzácné rostliny v rozkvětu.

Źlutý divoký mák vykvetlý v nehostinných podmínkách

Rakouské Alpy 1850 m n. m. Papaver aurantiacum (exod.cz)

 

Obdobná situace nastane brzy i u nás. Za týden se tento velmi teplý vzduch opět dostane i nad naše území a na mnoha místech už vykvetou sněženky, které se v minulých dnech začaly pomalu ale jistě tlačit z půdy. Po sněženkách budou velmi rychle následovat další rostliny, které neumožní provozovatelům lyžařských areálů už v letošní sezóně, i při případném ochlazení, začít zasněžovat. Legislativa, platná pro ochranu rostlin toto neumožňuje. I když šance, že by se do konce zimní sezóny, tedy do druhé poloviny března dalo po tomto studenějším týdnu ještě někde lyžovat na přírodním nebo umělém sněhu je minimální.

Meteo tým pocasicz.cz, Vám přeje příjemně prožitý silvestr a úspěšný nový rok 2016 :)

 

frame-scrollup