Oceán zatím mírní léto

Oceán zatím mírní léto
30.06.2016
Před pár dny jsme zde sice měly velmi vysoké teploty, ale extrémní epizoda byla velmi krátká.

Dnes je velký den pro děti školou povinnou. Těm končí dlouhý školní rok a začínají vytoužené prázdniny, které obracejí vše zavedené pořádky v průběhu roku. Jak budou hodnotit v září prázdniny, však záleží i na charakteru počasí.

Letošní léto je zatím naprosto odlišné, než to minulé. A to zejména při pohledu na synoptickou situaci. Zatímco loni se nad střední Evropou udržovala mohutná tlaková výše, která po zadní straně pumpovala horký vzduch z Afriky, tak letos jsou to jen horké fragmenty. Loni v tuto dobu vtrhla do střední Evropy dlouhá a horká tropická vlna, která vyhnala maximální teploty vysoko nad 35 °C. Před pár dny jsme zde sice měly velmi vysoké teploty, ale extrémní epizoda byla velmi krátká.

Rozdíl mezi letošním a loňským nástupem léta je především v síle Atlantiku. Ten letos od zimy stále promlouvá do počasí ve střední Evropě. Někdy víc a někdy míň. Pokud by to takto zůstalo celé léto, tak by si asi nikdo nestěžoval. Objevily by se horké periody s teplotami nad 30 °C a zároveň by pravidelně přecházely od západu fronty s bouřkami. Tím by se do určité míry eliminovalo sucho. To se však na některých místech i přesto objevuje (více v sobotním článku).

Ideální stav se však může velmi lehce změnit. Stačí, aby Atlantik zatlačil silněji a léto bude chladné. Situace se může změnit i opačně. Atlantik ztratí kontrolu nad pevninou, která by se v takovém případě začala prohřívat a my bychom zažívali tropické teploty několik dnů po sobě. Tepla je totiž v jižní Evropě a v Africe mnoho a jen čeká na svou příležitost.  

Zatím je tomu však tak, jak předpověděli meteorologové z accuweather. Jejich výhled jsme vydali v květnu a zatím vychází velmi dobře. Ti velmi dobře situaci popisují v jejich kratší předpovědi, kdy právě nad Českou republikou očekávají neustálé teplotní rozhraní.

Studený vzduch se dostane do Evropy od severozápadu, teplo zůstane na jihovýchodě

Obr. 1 Jet – Stream přímo nad Českou republikou znamená zvýšenou četnost frontálních systémů

Zdroj: accuweather.com

Autor: TD

frame-scrollup