Oceán teploty znovu srazí dolů

Oceán teploty znovu srazí dolů
12.07.2017
Přes naše území dnes v noci bude postupovat výrazná studená fronta, za kterou k nám pronikne velmi studený vzduch od severozápadu.

Přes naše území dnes v noci bude postupovat výrazná studená fronta, za kterou k nám pronikne velmi studený vzduch od severozápadu. Zatímco ještě v pondělí večer se nad naším územím v hladině 850 hPa vyskytovala teplota kolem 20 °C, tak zítra ráno se nad nás dostane ve stejné hladině teplota, která bude sotva dosahovat 3 °C.

Za vše může zesílená aktivita oceánu, která bude v těchto dnech gradovat. Jako pomocník nám může posloužit index NAO, který se dá dobře použit i v letních měsících pro předpovědi. NAO by se v následujících dnech měl dostat až k hodnotám kolem 2, což už je velmi vysoká hodnota.

Jednotlivé grafy předpovědního modelu NOA

Obr. 1 Index NAO bude opravdu hodně vysoký

Zdroj: CPC

To je důvod, proč v následujících dnech musíme počítat s chladným a vlhkým počasím. Situace se začne zlepšovat v neděli, kdy by od jihozápadu měl do střední Evropy zasahovat nejdříve výběžek vyššího tlaku vzduchu a postupně i tlaková výše.

Rozbor předpovědního modelu GFS, zpočátku vliv oceánského vlhkého proudění, postupně tlakové výše

Obr. 2 Jednotlivé modelové ansábly na dalších 14 dnů

Zdroj: wetterzentrale.de

Když se podíváme na jednotlivé modely, tak můžeme vidět významné ochlazení, které započne už v průběhu dnešní noci a pak několik dnů s podprůměrnou teplotou, ale v dalším týdnu se teploty opět budou zvedat do lehkého nadprůměru. Vliv oceánu dle NAO indexu by měl v druhé polovině července také klesat, takže zelenou pravděpodobně dostanou tlakové výše, které by mohly zajistit stabilitu a léto může ukázat plnou sílu. A že ho neukázalo...

Vždyť v jižní Evropě se teploty už několikrát dostaly přes 40 °C. Další horká vlna by měla například Španělsko zasáhnout v následujících dnech, kdy by teploty měly atakovat 48 °C!!!. Maximum České republiky pro léto 2017 se zatím pohybuje kolem 35 °C.

Zatím se v prvních dvanácti červencových dnech průměrné teploty pohybují zhruba o 2 °C nad dlouhodobým průměrem, ale chladné počasí tyto teploty mírně sníží.

 

Autor: TD

frame-scrollup