Období mlh začíná

Období mlh začíná
09.10.2018
Naše území bude v následujícím týdnu ovlivňovat mohutná tlaková výše nad východní Evropou a po její zadní straně k nám bude proudit velmi teplý vzduch od jihu.

Slunce je každým dnem slabší a slabší. V těchto dnech má sílu, jako na konci února či na začátku března.  Začíná období, kdy se ve větším množství začnou objevovat radiační mlhy. Noc už je delší než den, takže mlha má větší prostor pro vytvoření.

Naše území bude v následujícím týdnu ovlivňovat mohutná tlaková výše nad východní Evropou a po její zadní straně k nám bude proudit velmi teplý vzduch od jihu. Toto proudění se projevuje a bude projevovat zejména v odpoledních hodinách, kdy maximální teploty mohou vystoupit až k 23 °C. Těchto teplot dnes dosahovala jižní Moravě, ve Strážnici bylo rovných 23 °C.  Ráno a dopoledne se však místy vytvářely mlhy, které se zejména v Čechách dlouho nerozpouštěly. Díky tomu se maximální teploty v Čechách dnes pohybovaly o pár stupňů níže než na Moravě.

Mlhy by se měly vytvářet i během dnešní noci. Kde je jejich největší pravděpodobnost ukazuje snímek z Aladina. Uvidíme, jestli bude mít tento model pravdu. Podobný ráz počasí by měl vydržet i v následujících dnech, i když to vypadá, že od čtvrtka by mělo být o něco větrněji.  Pro radiační mlhy je důležitý velmi slabý vítr nebo bezvětří. Při mírném větru už se mlhy nevytváří.

Obr. Předpoklad mlh pro zítřejší ráno z modelu Aladin

Zdroj: Chmi.cz

Zhruba do 20. října by Slunce mělo tyto mlhy rozpouštět, ale od třetí dekády října se k mlhám začne přidávat i nízká oblačnost, která může vydržet celý den. Měsíc listopad už je celý ve znamení mlh a nízké oblačnosti.

V těchto dnech se však můžeme těšit na typické babí léto, je pravda, že letos bude teplejší, než tomu bývá v předchozích letech.

Autor: TD

frame-scrollup