O víkendu se připravte na listopadové počasí

O víkendu se připravte na listopadové počasí
02.05.2019
Počasí se bude lepšit jen zvolna.

Do střední Evropy o víkendu pronikne ledový vzduch ze severu. V podstatě můžeme říci, že se severní pól přesune právě do naší oblasti.  Tam už se udržují poslední kapky letošního ledového vzduchu, který se tam vyráběl od září do března.  Díky tomu se teploty budou v následujících dnech pohybovat v silném podprůměru.  Zítra přes nás začne přecházet studená fronta, za kterou se studený vzduch bude od severozápadu do Českého republiky nasouvat. Zároveň se budou nad střední Evropou udržovat frontální rozhraní, takže se můžeme těšit na bohaté srážkové hody.

Obr. 1 Do neděle by mohlo spadnout místy až 30 mm srážek. Nejvíce srážek bude v pohraničí

Zdroj: wetterzentrale.de

Zejména v Čechách by mělo od vyššího poloh sněžit a není vůbec vyloučeno, že se sněhové vločky dostanou přechodně i do nížin. Ano slyšíte správně. I přes globální oteplování se možná o víkendu dočkáte májového sněžení. Od vyšších poloh a ojediněle i od středních poloh se dokonce může objevit sněhová pokrývka.  

Obr. 2 Na horách v České republice by mohlo napadnout až 10 cm sněhu, v Alpách může napadnout až metr nového sněhu

Zdroj: wetterzentrale.de

Nejchladnější bude neděle, kdy se maximální teploty budou pohybovat jen kolem 8 °C, ale při dešti se mohou pohybovat i v nížinách jen kolem 4 °C.  Minimální teploty se budou pohybovat nejčastěji kolem 0 °C, ale při vyjasnění se budou vyskytovat četné přízemní mrazíky.

Počasí se bude lepšit jen zvolna. Celý příští týden by měl být ve znamení velké oblačnosti a často se budou vyskytovat srážky, které budou na horách zpočátku sněhové. Teprve až na konci týdne se začne výrazněji oteplovat a teploty by se během příštího týdne mohly dostat k 20 °C. Letní dny jsou však zatím v nedohlednu.

Autor: TD

frame-scrollup