O víkendu se přechodně ochladí

O víkendu se přechodně ochladí
20.02.2019
V sobotu ráno mohou klesnout ojediněle až k -15 °C.

Za studenou frontou, která přes naše území přešla v průběhu dnešní noci, se k nám dostává přeci jen chladnější vzduch od západu až severozápadu. To se projevuje zejména na horách, kde se po delší době opět výrazněji ochladilo. Zároveň se však z jižní Evropy nasouvá oblast vyššího tlaku vzduchu.  Tlaková výše se však bude velmi rychle přesouvat nad Skandinávii a kolem k ní do východní Evropy pronikne velmi studený vzduch od severu.

Modely v posledních hodinách stále více tento vpád tlačí směrem na západ a to znamená, že ledový vzduch by se měl otřít i o naše území.

V pátek přes naše území bude přecházet frontální systém, takže se občas budou vyskytovat srážky, které na horách a postupně i ve vyšších polohách budou opět sněhové.  V pátek večer se budou vyskytovat ojediněle přeháňky, které budou sněhové i v nížinách.

Zároveň se bude od severovýchodu velmi citelně ochlazovat. Zatímco páteční ranní teploty se budou pohybovat většinou kolem 5 °C, tak v sobotu ráno mohou klesnout ojediněle až k -15 °C. a to se nebavíme o mrazových kotlinách. Větší šance na plošnější a silnější mráz bude na východě našeho území.

Obr. Zejména východní polovinu území zasáhne přechodně ledový vzduch ze severu až severovýchodu

Zdroj: wetterzentrale.de

Tam také v sobotu bude pravděpodobně ledový den, tedy den, kdy maximální teploty zůstanou celý den pod nulou. Tlaková výše nad Skandinávii však nebude statická a velmi rychle se začne přesouvat nad střední Evropu. Pravděpodobně neděle by měla být ráno nejchladnější. Tlaková výše bude přímo nad námi, vyjasní se, utiší vítr a teploty tak mohou klesat výrazně pod nulu.

Celkově se však bude jednat o suchý vpád ledového vzduchu, takže se nedočkáme vytvoření nové sněhové pokrývky.

Suché počasí bude pokračovat až do konce února.

Autor: TD

frame-scrollup