O víkendu první úder zimy

O víkendu první úder zimy
25.10.2017
Zatím není jasné, zda noční teploty půjdou plošně pod nulu, protože bude záležet na pokrytí oblačnosti.

Nad Evropou se od víkendu chystá výraznější změna počasí, která by mohla přinést první sněhové vločky. Nejprve do horských, postupně i do vyšších a středních poloh. Vpád studeného vzduchu bude rozdělen na několik etap. O prvním ochlazení jsme vás již včera informovali ve včerejším článku. Za studenou frontou teploty klesnou zhruba o 10 °C.  To bude znamenat, že se maximální denní teploty budou pohybovat kolem 7 °C a noční teploty nejčastěji kolem 3 °C. V nadmořské výšce kolem 1 000 m n. m. se budou vyskytovat smíšené nebo sněhové srážky.

Další studená fronta bude přes střední Evropu přecházet v průběhu neděle a za ní k nám pronikne ledový vzduch od severu. Z pondělí na úterý by se nad Českou republiku mohly ve výšce dostat výrazně záporné teploty.  Pro hory to bude znamenat vytvoření sněhové pokrývky, a na některých návětrných místech i dost výrazné. Není vyloučeno, že některé horské partie dostanou až 20 cm sněhu.

Předpověď množství spadlého sněhu na podzim 2017

Obr. 1 Na horách by se mohla vytvořit první výraznější sněhová pokrývka letošní zimy

Zdroj: wetterzentrale.de

Zároveň se hranice sněžení bude postupně snižovat a v pondělí večer by mohlo sněžit i od nadmořské výšky cca 500 m n. m. Pokud se tak stane, tak doba mezi posledním sněžením loňské zimy a prvním sněžením letošní zimy bude opravdu velmi malá a možná na některých místech i historicky nejmenší. Vždyť poslední sněžení ve středních nebo dokonce nižších polohách se letos objevilo až ve druhé polovině dubna.  Je tak pravděpodobné, že některé místa a i níže položené budou mít jen pět měsíců bez sněžení a možná i bez sněhové pokrývky.

Zatím není jasné, zda noční teploty půjdou plošně pod nulu, protože bude záležet na pokrytí oblačnosti. Nejvíce se ochlazení projeví na horách. V nížinách je ještě dost vegetace, která vyzařuje teplo a půda v pěti nebo v deseti cm má teploty kolem 10 °C. .

Autor: TD

frame-scrollup