O víkendu bude až o 15 °C tepleji

O víkendu bude až o 15 °C tepleji
14.05.2019
V pátek už bude na celém území teplo.

Extrémně studený květen pokračuje. Dnes máme nejchladnější 14. květen v historii. Maximální teploty se pohybují jen do 10 °C, na horách sněží a k tomu fouká studený vítr od severu. Průměrná denní teplota se pohybuje zhruba o 5 °C níže, než činní dlouhodobý normál. Letošní květen je zatím výrazně chladnější než loňský duben nebo říjen. Za pět týdnu je tady letní slunovrat, Slunce má obrovskou sílu, ale díky oblačnosti se nemá šanci prosadit.

Ledový vzduch se však dnešním dnem vyčerpá a během večera se od východu začne velmi citelně oteplovat. To se nejprve projeví zejména na horách, kde postupně teplota vystoupí nad nulu. Během čtvrtka se oteplí i v nížinách a to zejména na Moravě. Tam už by mohly teploty ve čtvrtek atakovat 18 °C.

V pátek už bude na celém území teplo. Maximální teploty se budou pohybovat mezi 18 až 22 °C.

Obr. Během následujících dvou dnu se prudce oteplí

Zdroj: wetterzentrale.de

Další oteplení se chystá na víkend, kdy se k nám dostane od jihovýchodu velmi teplá vzduchová hmota. Právě v sobotu by se mohly teploty někde podívat až k letním 25 °C. Vzduchová hmota však začne být labilní, takže ke slovu se dostanou první letní bouřky.

Během neděle se totiž do střední Evropy dostane tlaková níže, která bude vyplněna teplým vzduchem. To znamená, že bude sice teplo, ale budou se vyskytovat četné srážky. Vyloučit nemůžeme ani silné bouřky, ale tuto informaci budeme ještě upřesňovat.

Jedno je však jasné. Stabilní počasí je v nedohlednu a počasí bude dál pokračovat ve vlhkém módu, což příroda určitě kvituje.

Autor: TD

 

frame-scrollup