Noční teploty jsou velmi rozmanité

Noční teploty jsou velmi rozmanité
19.09.2018
V průběhu noci vznikají poměrně velké rozdíly na malém území.

Vzhledem k tomu, že už jen pár hodin zbývá do podzimní rovnodennosti a nad námi panuje spíše anticyklonální počasí, tak můžeme velmi dobře pozorovat boj mezí nocí a dnem.

V průběhu noci vznikají poměrně velké rozdíly na malém území. V údolích se již začíná udržovat studený vzduch a minimální teploty zde klesají i k 8 °C. Ve specifických mrazových kotlinách samozřejmě ještě níže.  Tepleji je naopak ve středních polohách, kde se minimální teploty mohou pohybovat kolem 13 °C. Jsou však místa, kde teploty v průběhu noci jen těsně klesají pod 20 °C. Jedná se zejména o velká města, která v sobě mají stále naakumulováno spoustu tepla z průběhu dne. Evidujeme i místa, kde o nadměrné urbanizaci nemůže být ani řeč, ale stejně jsou zde minimální teploty velmi vysoké. Jedná o lokalitiy na úpatí severních svahů, kde i v průběhu noci fouká vítr, který zabraňuje nočnímu vyzařování.  Někdy tento vítr má i vysušující efekt, takže ho můžeme nazvat fénem.  A tak se v noci například v Javorníku nebo ve Frýdlantu minimální teploty pohybovaly kolem 18 °C.

Obr. 1 Velmi teplé noci v Mořkově (okres Nový Jičín)

Zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Jen o několik kilometrů vzdáleném Bělotíně se minimální teploty propadly až k 10 °C

Zdroj: chmi.cz

Přes den naopak začíná vítězit teplo, protože Slunce je ještě dostatečně silné na to, aby rozehřálo aktivní povrch. Čím sušší je vzduch, tím vyšší jsou maximální teploty. Při jihozápadní anticyklonální situaci je vždy tepleji v Čechách. Tam se maximální teploty v následujících dnech mohou dostávat až k 30 °C. Zítra a v pátek se možná najdou místa, kde teploty vystoupí až k 32 °C.

Je pravděpodobné, že další nástup anticyklonální situace už bude znamenat ve střední Evropě nástup inverze. Ten bude limitovat maximální teploty zejména v nižších polohách. 

Autor: TD

frame-scrollup