Nestabilní počasí nad Evropou pokračuje

Nestabilní počasí nad Evropou pokračuje
22.04.2017
Tlakové níže často nasávají velmi ledový vzduch z Arktidy, kterého je tam stále dostatek.

Počasí v Evropě je stále velmi nestabilní. Po několika měsících, kdy se nad střední Evropou udržovala oblast vyššího tlaku vzduchu, se v posledních týdnech dostáváme pod vliv tlakových níží, které neustále narušují synoptiku. Tlakové níže často nasávají velmi ledový vzduch z Arktidy, kterého je tam stále dostatek. 

Teplota vzduchu v hladině 850 hPa nad Evropou 24. duben 2017

Obr.1 Vpád studeného vzduchu ze severu do střední Evropy

Zdroj:meteociel.fr

 

Dnes přes naše území přešla studená fronta, za kterou k nám opět proudí studený vzduch od severu. Přeháňky postupně budou přecházet od 600 m n. m. ve sněhové a během noci a zítřejšího rána může sněžit opět i v těch nejnižších polohách. To, že se blíží květen, přírodu zatím vůbec nezajímá.

V pondělí se bude od západu nasouvat na naše území výběžek vyššího tlaku vzduchu a zároveň se začne výrazně oteplovat. V úterý bychom zejména na Moravě mohli místy naměřit až 18 °C. Bohužel zároveň bude od západu postupovat další studená fronta, která se přímo nad Českou republikou začne vlnit.

Sumace srážek na příští týden pro středí Evropu

Obr.2 Sumace srážek podle modelu GFS do soboty 29. 4. 2017 12. UTC

Zdroj: wetterzentrale.de

Od středy do pátku by se tak nad Českou republikou mělo vytvořit výrazné teplotní rozhraní a musíme se připravit na vydatné srážky. Kde bude přesně toto rozhraní ležet, není v tuto chvíli ještě jasné. Na východní straně tohoto rozhraní, kde se bude nacházet teplá vzduchová hmota, se očekává déšť, na západní straně se bude vyskytovat studený vzduch, takže se musíme připravit na to, že od určité nadmořské výšky se bude opět jednat o sněhové srážky. Podle dnešních předpokladů to vypadá, že by v Jeseníkách či v Krkonoších mohlo napadnout opět velké množství sněhu. Konkrétní “sněhová“ zóna se však bude upřesňovat jen několik hodin před začátkem situace.

Některé modely naznačují, že od května by se mohla nad jižní Evropou opět obnovit tlaková výše, a nad Atlantikem by se měla usadit oblast nižšího tlaku vzduchu. To by ve střední Evropě znamenalo jarní počasí. Tuto variantu však potvrzuje jen část meteorologických modelů.

Autor: TD

frame-scrollup