Někde už mají žně
Mnoho lidem stávající počasí vyhovuje. Teploty přes den kolem 16 až 18 °C a minimální noční teploty třeba i pod 10 °C. Lépe se v noci spí, přes den není nesnesitelné vedro a lépe se pracuje. Po historicky nejteplejším jaru v historii měření se tato letní pauza nabízí. V podstatě můžeme říci, že léto skončilo a teď se čeká na to, kdy začne léto druhé. Vždyť počet letních dnů se už pohybuje průměrně mezi 30 až 40 dny a na některých místech bylo zaznamenáno až pět tropických dnů. Na jižní Moravě možná i více. Byla léta, kdy tyto hodnoty byly konečné. Zemědělci hlásí, že na mnoha místech už mají žně, které však budou logicky slabé, protože je vše urychleno, klasy jsou vyschlé. Na druhou stranu letos mají někde jedinečnou šanci mít dvojí úrodu, jen je potřeba najít vhodnou plodinu.
Vlhké a chladné počasí, které v posledních dnech panuje, by mohlo vegetaci pomoci. Je jasné, že srážek není tolik, aby se zlepšil stav podzemní vody, ale rostliny vláhu určitě vítají. Tráva ve městech už pomalu vymizela. Určitě jste si všimli, že zejména na jižních svazích, nebo tam, kde je velká zástavba se nachází jen nažloutlé trsy, které mají k pravé vlahé zelené trávě hodně daleko. Přesně takto to vypadá v Chorvatsku či v Itálii v Pádské nížině. Jen hotelové komplexy, které zavlažují, jsou schopny vytvořit krásný zelený koberec. Česká republika se k tomuto prostředí nebezpečně blíží.
I živočichové jsou zmateni. Například cvrčci, kteří pravidelně dokreslují teplé večery a noci letos začaly cvrkat o pět týdnů dříve, než v jiných letech. Podle zoologů je jen otázkou času, kdy se na jižní Moravu a do ostatních nížin na Moravě rozšíří cikády, které známe ze Středomoří.
Obr. 1 Až na zahradě objevíte tohoto tvora, měli by jste si raději pořídit špunty do uší
Zdroj: biolib.cz
Autor: TD