Nejmrazivější zima?

Nejmrazivější zima?
06.10.2010
V médiích se objevila zpráva, která říká, že nadcházející zima bude nejmrazivější za 1000 let

V médiích se objevila zpráva o nadcházející zimě, která by měla být nejchladnější za posledních 1000 let. Zpráva odkazuje na vyjádření klimatologa Michala Kowalewskiho, o zpomalení Golfského proudu, který ohřívá značnou část Evropy.

Vzhledem k tomu, že  meteorologická předpověď nabývá rysů spolehlivosti v období kolem 10 dní a přesnější předpověď jen na 4 dny dopředu, je předpověď celé zimy dosti problematická a doposud nereálná. Stejná šance, že předpověď zimy vyjde nebo ne je stejná, jako věštba z věštící koule. Vzhledem k tomu, že podle družicových měření je Atlantský oceán i jeho severní část stále teplejší, není pravdou, že by Evropa byla méně zahřívaná. 

Šance, že nadcházející zima bude chladnější, než ty minulé tady je. Tato pravděpodobnost je ale před každou zimou a z historie je zřejmé, že se střídaly jak mírnější, až teplé zimy. Tak i chladné, až extrémně studené zimy, kdy na velké mrazy umíralo hodně lidí.

Držme se proto reálných meteorologických informací a dat a nevěřme dlouhodobým předpovědím, které jsou lehce zpochybnitelné, a ve většině případech dělány pro zviditelnění.

frame-scrollup