Nebezpečné přistání na letišti v Praze

Nebezpečné přistání na letišti v Praze
11.10.2016
Počasí nebylo nikterak příjemné, ale rozhodně se nejednalo o nebezpečnou situaci, která by nějak ohrožovala letecký provoz.

Přesně před týdnem jsme mohli být svědky tragické letecké nehody a to přímo u nás v České republice. Z Itálie, konkrétně z Neapole letěl Boeing 737, který velmi rutinně chtěl přistát na letišti Praha – Ruzyně. Počasí nebylo nikterak příjemné, ale rozhodně se nejednalo o nebezpečnou situaci, která by nějak ohrožovala letecký provoz. Převládala zatažená obloha, převážně stratokumuly, které občas doprovázeli nízké straty, ale vertikální a horizontální dohlednost byla dostatečná. Foukal mírný vítr ze severu a rychlost se pohybovala kolem 7 až 8 m/s.  Ani tyto hodnoty nejsou nebezpečné a pilot tak mohl očekávat přistání bez problémů. Už když se však začal přibližovat na přistání, bylo jasné, že tomu tak nebude.

http://www.youtube.com/watch?v=trrUkKUyhl4

Jak můžeme vidět na videu, tak už při přibližování se letadlo dostávalo do potíží. To je však celkem běžný jev, když fouká vítr. I tak pohyb letadla nasvědčuje, že vítr byl ve výšce ještě o něco silnější, než udávaly čidla přímo na letišti. Odhadem mohlo foukat ve výšce kolem 15 m/s. I to však pilot může s opatrností zvládnout. Když už to vypadalo, že letadlo bezpečně přistane, stalo se něco, co nikdo nečekal. Zadní část letadla náhle klesla a ještě se letadlo naklonilo z pohledu kamery silně vpravo. Během necelé sekundy však pilot stihl přidat rychlost a zvednout letadlo opět do výšky. Tím zabránil jasné nehodě. Na záběru jde vidět, že křídlo se jen o několik desítek cm nedotklo země. Kdyby k tomu došlo, křídla by se poškodila a z přistání by se stal horor. Pilot však zareagoval neuvěřitelně rychle a přesně. Další přistání se již povedlo.

Za všechno může tzv. střih větru. Střih větru mění s výškou směr i rychlost větru, takže se chová zcela nepředvídatelně. V tomto případě těsně nad zemí fouklo nárazovitě a z boku. Žádný přístroj tuto odchylku nezaznamenal. Naštěstí tento zkušený pilot se s tím vypořádal na jedničku.

Autor: TD

frame-scrollup