Návrat zimy

Návrat zimy
24.04.2016
Paradoxem této situace je to, že vzduchové hmoty, které právě teď proudí do střední Evropy, jsou chladnější, než tomu bylo v únoru.

Letošní duben nabízí z meteorologické kuchyně opravdu pestré menu. K mání je téměř veškeré počasí, které se z pravidla vyskytuje v průběhu celého roku.

Na začátku dubna se v České republice vyskytovalo historické teplo a posunuli jsme hranici s prvním letním dnem.  Ke slovu se přihlásily i první silnější bouřky a příroda se začala velmi rychle probouzet. Spoustu bylin a dřevin vykvetlo o několik týdnů dříve. Tohle by samozřejmě nevadilo, pokud by teplé počasí pokračovalo i dále. To se však nestalo.

Ještě jsme ani nestihli uzavřít letošní zimu a udělali jsme dobře, protože ta se dnes vrací. A nebude to jen jednodenní návrat.  Podle dnešního předpokladu to vypadá, že minimálně první polovina příštího týdne by měla být teplotně podprůměrná.

Příští dny přinesou spíše podprůměrné teploty vzduchu

Obr. 1 Teploty v 850 hPa a srážky z jednotlivých modelů

Zdroj: wetterzentrale.de

Paradoxem této situace je to, že vzduchové hmoty, které právě teď proudí do střední Evropy, jsou chladnější, než tomu bylo v únoru.  A to i přesto, že Slunce již má poměrně velkou sílu a ohřívá severní polokouli podobně, jako například v polovině srpna. 

Na proudění, které nastalo v těchto dnech, se marně čekalo v únoru a v březnu, ale nakonec přichází až teď, v nejméně vhodnou dobu.  Vpády studeného vzduchu ve třetí dekádě dubna jsou spíše výjimečnou záležitostí, ale v historii se již objevily.  Podobné počasí panovalo například v roce 1991 nebo v roce 1988. V tomto roce dokonce na Šumavě napadlo metr nového sněhu. Problém však je v tom, že příroda je letos o několik týdnů napřed. Některé fenologické fáze jsou již teď na květnové úrovni. Jen pro zajímavost zmiňme, že průměrné datum počátku kvetení třešně ptačí je 21. duben. V tuto chvíli již některé třešně odkvétají.

Situace s teplotou vzduchu v roce 1998

Obr. 2 Vpád ledového vzduchu ze severu 24. dubna 1988

Zdroj: wetterzentrale.de

Hlavním rizikem v následujících dnech bude pro přírodu noční vyjasnění, které může zapříčinit mrazy. Je možné, že v úterý budeme opět na hodně stanicích přepisovat teplotní rekordy, tentokrát ty minimální.

Autor: TD

frame-scrollup