Následující týden bude teplotně velmi nadprůměrný

Následující týden bude teplotně velmi nadprůměrný
26.05.2018
Tlaková výše nad Skandinávii se bude postupně přesouvat k jihovýchodu

Již dnes jsme na některých místech byli kousek od pokoření tropických 30 °C. Například v Doksanech se na krátkou chvíli teplota přes 30 °C dostala.

Obr. Stanice v Doksanech naměřila odpoledne na malou chvíli přes 30 °C

Zdroj: chmi.cz

Tlaková výše nad Skandinávii se bude postupně přesouvat k jihovýchodu, takže i její vliv na počasí u nás bude mít poněkud jiný charakter. Po její zadně straně k nám totiž začne proudit teplý vzduch od jihovýchodu až jihu.

Již zítra se na většině území budou teploty pohybovat v rozmezí do 25 do 29 °C, ale v Polabí, kde dneska bylo ojediněle i přes 30 °C se zítra mohou teploty na více místech dostat až k 31 °C.

V pondělí se budou maximální teploty kolem 30 °C pohybovat na většině míst v nižších polohách.  Porostou i noční teploty. Zatímco zítra k ránu minima mohou klesnout až k 10 °C, tak v pondělí ráno se minimální teploty budou pohybovat kolem 15 °C. 

Oteplování bude pokračovat i v dalších dnech příštího týdne. V úterý se maximální teploty budou pohybovat od 28 do 32 °C, ale ojediněle se mohou teploty podívat až k 33 °C.

Od středy se střední Evropa bude nacházet v nevýrazném tlakovém poli, takže ke slovu se opět dostanou orografické bouřky, ale teploty zůstanou stále vysoké.  Bude záležet zejména pokrytí oblačnosti. V místech, kde Slunce bude mít hlavní slovo, se maximální teploty opět budou velmi snadno dostávat k 30 °C.

Podobné počasí by mělo vydržet celý příští týden, takže letní koupaliště začnou zažívat první větší nápor lidí.  V následujícím týdnu se teploty budou pohybovat zhruba o 7 až 8 °C v nadprůměru.  Opět nás tedy čeká velmi anomální období.  Když k tomu přičteme sílu Slunce, tak na některých místech bude počasí pro někoho až nesnesitelné. Zejména ve městech se asfalt, panely a betony budou velmi přehřívat a budou se tvořit tzv. Hot spots.

Autor: TD

frame-scrollup