Následující dny přinesou zajímavé počasí

Následující dny přinesou zajímavé počasí
03.11.2016
Již včera jsme vás informovali o tom, že se v tuto chvíli nacházíme v záporné fázi Severoatlantické oscilace.Z meteorologického hlediska je to vždy záruka velmi zajímavých synoptických situací.

Již včera jsme vás informovali o tom, že se v tuto chvíli nacházíme v záporné fázi Severoatlantické oscilace. Již jsme si v minulosti řekli, co jednotlivé fáze znamenají, ale pro připomenutí si ve stručnosti můžeme zopakovat, že při kladné fázi má na počasí v Evropě vliv Atlantický oceán, který přináší vlhké a teplé počasí. Při záporné fázi se vyskytují extrémy v podobě teplých vln z jihu nebo studených vpádů ze severu.

Výhled modelu gfs pro další dny, teploty vzduchu v jednotlivých hladinách

Obr. 1 Předpověď indexu Severoatlantické oscilace

Zdroj: NOAA

Záporná fáze se vyznačuje velmi rychlým střídáním teplot a z velmi teplého počasí se může během pár hodin prudce ochladit a naopak. To všechno nás čeká v následujících několika dnech. Z meteorologického hlediska je to vždy záruka velmi zajímavých synoptických situací.

Když se na situaci podíváme chronologicky, tak po chladném konci pracovního týdne nás v sobotu čeká silné oteplení, kdy zejména na horách se může oteplit až o 15 °C.

Synoptická situace na začátku listopadu

Obr. 2 Teplota v hladině 850 hPa dnes večer

Zdroj: wetterzentrale.de

Rozdíl teplot vzduchu v hladině 850 hPa v přístích dnech

Obr. 3 Teplota v hladině 850 hPa v sobotu večer

Zdroj: wetterzentrale.de

Již v neděli se však od západu začne ochlazovat a během pondělí bude přes střední Evropu přecházet tlaková níže, která přinese vydatné srážky a na zádní straně této níže bude postupně sněžit.  V tuto chvíli ještě není jasné, kudy tato níže bude postupovat, ale je pravděpodobné, že více sněhu by mohlo nasněžit na horách v Čechách.  Stačí však, aby tlaková níže přecházela více východněji a “sněhové hody“ budou mít Jeseníky a Beskydy.

Trasa tlakové níže se bude pravděpodobně ještě měnit, ale již teď je zřejmé, že se za ní začne výrazně ochlazovat a je pravděpodobné, že i v nížinách začne zima. Již teď některé modely čekají, že na konci příštího pracovního týdne by mohly maximální teploty oscilovat kolem nuly.

Ve hře je i další Středomořská níže, která do střední Evropy přináší od listopadu do března sněhové kalamity. V tuto chvíli je to však pouze úvaha, kterou nám budou modely v následujících dnech upřesňovat.

Autor: TD 

frame-scrollup