Naše území bude ovliňovat tlaková níže z Jadranu

Naše území bude ovliňovat tlaková níže z Jadranu
28.11.2017
Zítra přes den bude většinou oblačno až zataženo, a občas se mohou vyskytovat slabé srážky.

Naše území v následujících dnech bude ovlivňovat tlaková níže z Jadranu a to znamená, že se můžeme těšit na hodně srážek. Situaci lze rozdělit na tři části.

Již dnes v noci by zejména přes Moravu měla postupovat srážková vlna, která se v těchto chvílích začíná formovat nad Vysočinou. Zatím jsou teploty poměrně vysoké, ale právě v této srážkové vlně by se mělo začít ochlazovat. V noci tedy na Moravě, ve východních Čechách a na Vysočině čekejme zataženo s občasným deštěm, který bude nejprve od středních poloh a postupně i v nížinách přecházet ve srážky sněhové. Radarový snímek zachycující slabé srážek na Vysočině

Obr. 1 Tvorba první srážkové vlny nad Vysočinou

Zdroj:chmi.cz

Zítra přes den bude většinou oblačno až zataženo, a občas se mohou vyskytovat slabé srážky, které budou k večeru četnější. V Čechách bude tepleji, takže pokud se vyskytnou srážky, tak budou v nížinách dešťové. Na Moravě bys mohlo místy slabě sněžit i v nížinách.

Předpovědní mapa sněžení

Obr. 2 Předpoklad srážek na dnešní noc

Zdroj:chmi.cz

Ve večerních hodinách budou postupné srážky od jihu sílit. V noci ze středy na čtvrtek čekejme občasné sněžení, v Čechách se zpočátku může jednat v nížinách o srážky dešťové či smíšené.

To hlavní se však do České republiky chystá ve čtvrtek brzo ráno, kdy by nás od jihovýchodu měly zasáhnout velmi silné srážky. Na většině našeho území se bude jednat o sněžení, které může být zejména na východě intenzivní. Také bude záležet, kde se zrovna bude nacházet okluzní bod, tedy místo, kde se srážky budou vytáčet. V takovém prostoru by mohlo napadnout od středních poloh až 25 cm nového sněhu. Sněhová pokrývka se přechodně může vytvářet i v nížinách. Vše bude záležet na teplotě, která by se měla pohybovat kolem nuly. Pokud se sněhová pokrývka v nížinách vytvoří, sníh bude mokrý. Situaci budeme dále upřesňovat.

Autor: TD

 

 

frame-scrollup