Nad střední Evropou se vytáčí tlaková níže

Nad střední Evropou se vytáčí tlaková níže
16.05.2018
Od soboty se postupně vliv tlakové níže bude vytrácet a naše území se bude dostávat do nevýrazného tlakového pole.

Tlaková níže, která se vytáčí nad střední Evropou, konečně přináší vydatnější a místy i trvalejší srážky. Ty se v průběhu 24 hodin objevily střídavě na celém území, někde se však jednalo jen o slabé přeháňky, jinde bylo zalito více. Když se podíváme na sumaci srážek nad Českou republikou, tak zjistíme, že nejvíce srážek spadlo ve východní polovině středních Čech a také na severu. Tam se srážky lokálně dostaly i přes hodnoty kolem 20 mm.  Zejména v nižších polohách jihozápadních Čech a také ve Slezsku se však srážkové úhrny pohybovaly i kolem 1 mm.

Obr. 1 Sumace srážek v České republice za 24 hodin

Zdroj: chmi.cz

Obr. 2 Střední Evropa je pod vlivem tlakové níže

Zdroj: chmi.cz

S tím jak se tlaková níže bude dostávat k severu, by nás měly zasáhnout ještě dvě srážkové vlny z Polska. Ta první nás začne přecházet v noci na zítřek, kdy zejména na severu a východě území může spadnout až 15 mm srážek.  Další srážkové pásmo nás pravděpodobně zasáhne ze čtvrtka na pátek. Tyto srážky by se však měly vyskytovat zejména na Moravě a ve Slezsku. V následujících třech dnech se však kromě trvalých srážek budou vyskytovat i přeháňky, které se mohou objevit prakticky kdekoliv.

Od soboty se postupně vliv tlakové níže bude vytrácet a naše území se bude dostávat do nevýrazného tlakového pole. Vzhledem k stále silnějšímu záření Slunce by se mělo začít opět výrazněji oteplovat i přes to, že k nám teplý vzduch advekčně nepřijde.  Zatímco dnešní maximální teploty se pohybují nejčastěji kolem 17 °C, při srážkách dokonce jen kolem 13 °C, tak příští týden se maximální teploty budou opět dostávat k letním hodnotám. K tomu se zejména v odpoledních hodinách mohou přidávat bouřky.

Autor: TD

frame-scrollup