Nad Evropou sněží i bouří

Nad Evropou sněží i bouří
07.11.2017
Nad Španělskem, Francii a Itálii se během jednoho dne vyskytlo 150 000 blesků.

V průběhu roku se nad Evropou více či méně pravidelně vyskytují změny v synoptických situací, které se většinou váží na přechod určitých období. Léto například letos skončilo 31. srpna, kdy přes naše území přešla výrazná studená fronta a výrazně narušila tlakové pole nad Evropou. I přesto, že na konci srpna teploty překračovaly 30 °C, tak v září se už léto nevrátilo, protože destabilizace letního tlakového pole byla příliš velká.

Další výrazná změna přichází právě v těchto dnech, ačkoliv ve střední Evropě to ani tak nevypadá. V neděli se přes jižní Evropou přehnaly extrémně silné bouřky, které vytvořily i několik tornád. Nad Španělskem, Francii a Itálii se během jednoho dne vyskytlo 150 000 blesků. Vzhledem k pokročilému datu je toto číslo opravdu extrémní. Bouřky v podstatě během čtyř dnů zasáhly celou jižní Evropu. V tuto chvíli se bouřky objevují v Řecku a v Chorvatsku. Vše souvisí s rozsáhlou tlakovou níží, která se vytvořila ve Středomoří. Na zadní straně této níže se v Alpách vyskytuje intenzivní sněžení. Je to známka toho, že mohutná tlaková výše nad jižní Evropou zeslábla a v tuto chvíli se již čeká pouze na vpád studeného vzduchu ze severu.

Výskyt blesků, listopad 2017

Obr. 1 Velmi silné bouřky zasáhly jižní Evropu ze soboty na neděli

Zdroj: bourky.blesky.cz

V následujících dnech by mělo dojít k výraznějšímu poklesu pro nás klíčových oscilací, tedy NAO a AO. Obě oscilace by měly jít do záporu, to znamená, že by se z pólu měl studený vzduch přenášet na jih a naopak teplý vzduch z jihu na sever. Tyto kombinace mohou nad střední Evropou rozpoutat velmi zajímavé situace.

Jak jsme vás informovali v dřívějším článku, tak klimatické modely podobnou situaci předpokládaly. Klasické krátkodobé modely však nikoliv a měly pravdu, protože první dekáda je a bude ve střední Evropě opravdu velmi teplá. Druhá a třetí dekáda by však mohla být poměrně zajímavá a pravděpodobně letošní listopad překročí svůj stín. Je velmi pravděpodobné, že od příštího týdne se opět vrátí sněhové vločky a nebude to jen na horách.

Synoptická situace nad Evropou 2017

Obr. 2 I střední Evropa příští týden zažije dynamičtější počasí

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

 

frame-scrollup