Nachystejte si zimní bundy

Nachystejte si zimní bundy
03.10.2016
Za všechno může rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu, která se usadí nad Skandinávii a klíčová bude i retrográdní níže, která se velmi netypicky bude vytáčet k západu

Letošní léto se již loučilo několikrát. Ale vždy se ještě vrátilo. Teplé jižní až jihozápadní proudění opět i na konci září a na začátku října zajistilo, že se místy vyskytly letní dny. Zatím poslední letní den jsme zaznamenali například na jižní Moravě nebo v Polabí a v Praze první říjnový den.  Když se podíváme do historie, tak poslední letní den by v České republice zaznamenán 31. října. Tehdy se psal rok 2001 a teplotu 26,3 °C naměřili meteorologové v Ropici.

Studená fronta však dnes přešla přes naše území a srazila teploty o dobrých 10 °C. V tuto chvílí se teploty pohybují mezi 12 až 16 °C. Kdyby tyto teploty zůstaly i nadále, tak můžeme říci, že začal klasický podzim. Jenže příroda to opět zamýšlí jinak a chystá další ochlazení.

Vše začne již během úterní noci.  Přes naše území bude postupovat studená fronta, na které se čeká místy vydatný déšť. Během rána začne zesilovat vítr ze severu a na exponovaných místech bude hodně silný. V průměru bude rychlost dosahovat 5 až 10 m/s, zejména na Moravě v nárazech 15 až 20 m/s. Ojediněle zejména na horách až 30 m/s.  Maximální teploty se budou pohybovat od 10 do 14 °C. Při rychlosti 15 m/s však pocitová teplota klesne i k 0 °C.

Pozor na čerstvý severozápadní vítr zejména v Jeseníkách a Beskydech

Obr. 1 Předpověď větru dle modelu Aladin na úterní dopoledne

Zdroj: chmi.cz

Během dne se budou již od nadmořské výšky cca 900 m n. m. vyskytovat sněhové přeháňky. Velmi studené počasí bude pokračovat i ve čtvrtek a v pátek.

Za všechno může rozsáhlá oblast vysokého tlaku vzduchu, která se usadí nad Skandinávii a klíčová bude i retrográdní níže, která se velmi netypicky bude vytáčet k západu. Tyhle situace jsou velmi nebezpečné v létě, kdy mohou přijít povodně. V zimě pak hrozí sněhové kalamity. Kdyby tato situace nastala o dva týdny později, tak by se sněhové vločky dostaly i do nížin. I tak se bez zimní bundy neobejdete, takže náš šatník během pár dnů dozná velkých změn.

Synoptická situace nad Evropou v příštích dnech

Obr. 2 Tlakové útvary nad Evropou v úterý 4. 10. 2016

Zdroj: wetterzentrale.de

Autor: TD

frame-scrollup