Na začátku příštího týdne hrozí jižní vítr

Na začátku příštího týdne hrozí jižní vítr
07.12.2017
Ještě neskončila první vlna oblevy od jihozápadu a na meteorologických modelech jde vidět další oteplení, tentokrát však přímo od jihu.

Když si srovnáme začátek zimy v minulém roce a ten letošní, tak můžeme říci, že ten letošní začátek je daleko povedenější. Zejména na horách si vlekaři mnou ruce, protože napadlo poměrně velké množství přírodního sněhu a byly dny, kdy se dalo i uměle zasněžovat. Mnoho lyžařských středisek se připravuje, že spustí své vleky, někteří provozovatelé již tak učinili, ale lyžuje se jen na některých sjezdovkách.

Bohužel při pohledu na meteorologické modely je zde velké nebezpečí krátkého, ale velmi intenzivního oteplení.

Ještě neskončila první vlna oblevy od jihozápadu a na meteorologických modelech jde vidět další oteplení, tentokrát však přímo od jihu.

Tato situace se vyklubala z ničeho nic, protože ještě včera to vypadalo, že naopak se příští týden můžeme těšit na další přívaly sněhu, které by zejména lyžařům udělaly radost. Dnes se však modely shodly na tom, že tlaková níže nakonec půjde západně od České republiky a to znamená, že bychom byly na její přední straně, která by byla zárukou teplého jižního větru z jihu.

Včerejší minimální teploty klesaly na mnoha místech pod nulu

Obr. 1 Včerejší předpověď teplot na pondělní odpoledne dle modelu GFS

Zdroj: wetterzentrale.de

Minimální teploty v Evropě

Obr. 2 Dnešní předpověď teplot na pondělní odpoledne dle modelu GFS

Zdroj: wetterzentrale.de

Dokonce některé modely počítají s fénem, tedy suchým a velmi teplýn větrem. Tomuto větru stačí 12 hodin na to, aby nechal zmizet sněhovou pokrývku o výšce 20 cm. Minuly i předminulý rok žádná taková situace nenastala. Zejména Beskydy by pravděpodobně přišly o sníh.

Na druhou stranu je potřeba zmínit riziko nejistoty, které právě níže z jihu přináší. Jednotlivá dráha níže se ještě může výrazně měnit.

V tuto chvíli je však až překvapivá shoda, že střed tlakové níže půjde přes Německo. To by znamenalo, že právě v Německu by napadlo spoustu sněhu a od Německa na východ by nastala velká obleva. Tato situace by měla zajímat i naše sousedy ze Slovenska, kteří mají hromady sněhu a už tam zazněly názory, že se bude v této oblasti jednat o nejtvrdší zimu v historii a že sníh, který tam minuly týden napadl, roztaje až na jaře.

Ještě včera webová stránka meteoinfo.sk psala o tom, že na Slovensku může i v nížinách napadnout 30 až 70 cm sněhu. http://meteoinfo.sk/clanok/52270-zima-sa-uz-cez-vikend-vrati-na-zaciatku-noveho-tyzdna-moze-od-zv-po-ke-napadnut-opat-pol-metra

A jak dnes v předpovědi zareaguje Český hydrometeorologický ústav? Sledujte na oficiálních stránkách http://portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/tydenni-predpoved

Textová meteorologická předpověď

Obr. 3 Včerejší předpověď Českého hydrometeoroligického ústavu

Zdroj: chmi.cz

Autor: TD

 

frame-scrollup